אסון הרכבל: "על חוף אגם מג'ורה שבאיטליה הגשם הגיע, התערבב עם הדמעות ושוטף את הדם מההר מוטארונה" - כך תואר ב"לה רפובליקה" האיטלקי האסון הכבד. קרע ברכבל גרם אתמול למותם של 14 בני אדם, כולל שני ילדים, ושינה את חייו של איתן - שורד יחיד, ילד ישראלי בן שש, שנותר יתום, ומצבו כעת מוגדר קשה אך יציב. בתמונות שהגיעו היום (שני) לידי N12, נראים בני המשפחה - עמית, טל, טום, יצחק וברברה ז"ל יחד עם איתן,- ברגעים האחרונים לפני האסון שהוביל למותם.

המשפחה יושבת ברכבל באיטליה לפני האסון (צילום: באדיבות המשפחה)
התמונה האחרונה: זמן קצר לפני אסון הרכבל באיטליה | צילום: באדיבות המשפחה

מיכל עינב, דודתה של טל בירן ובתו של יצחק כהן, שנספו באסון, סיפרה: "טל ועמית נסעו לאיטליה, במשפחה של טל אחותו רופאה ועמית התחיל ללמוד שם רפואה לפני חמש או שש שנים וטל בזמן הזה למדה תואר ראשון בפסיכולוגיה בהצטיינות באוניברסיטה הפתוחה. היא הייתה אופה חלות ומטעמים לקהילה היהודית שם. אנשים מדהימים, הם הביאו את איתן שהוא הנין הראשון במשפחה שלנו ולפני שנתיים היא ילדה בן והיא שאלה אותי אם היא יכולה לקרוא לבן שלה תום בשם של הילד שלי כי הוא כזה מדהים אמרתי לה שבטח בשמחה".

יצחק וברברה ז"ל שנספו בתאונת הרכבל באיטליה (צילום: באדיבות המשפחה)
יצחק וברברה ז"ל שנהרגו באסון הרכבל באיטליה | צילום: באדיבות המשפחה

"בזמן הקורונה הם הספיקו לחמוק לפני שנהיה שם בלתי נסבל והיו כאן הרבה זמן, אנחנו משפחה מאוד מגובשת וקרובה", הוסיפה מיכל. "ההורים של עמית גם עברו לגור שם, יש לו רק אח שחי פה והוא גם טס בלילה עם אבא של טל ואחי. אחרי שזה קרה, המשפחה של עמית עדכנו אותם והמשפחה צלצלה לשמוליק, אבא של טל, והוא סיפר לילדים. חזרתי מהעבודה, שמעתי שיש אסון באיטליה. הייתי בטוחה שברברה תספר לנו תכף 'את לא מבינה איזה בלגן היה פה', ואז אחותי התקשרה אליי והיא אמרה לי מה קרה. לא קלטנו את זה".

"אבא שלי וברברה נסעו שבוע לפני המלחמה לאיטליה ובוטלה להם הטיסה, אז הם נשארו שבוע נוסף שם. הם טסו דרך יוון ושלחו לנו תמונות ואמרנו 'איזה מהמם, אולי תישארו ביוון?', וברברה אמרה 'איזה יש לי פה מזוודה שלמה של ביסלי ובמבה לאיתן ותום'. כל המשפחה שם, בבית חולים. איתן עבר שני ניתוחים, הוא שבר את כל הגפיים, ילד בן 6. גם אם הוא יצא מזה, כל המשפחה שלו איננה".

תאונת הרכבל באיטליה: הנספים טל בירן ויצחק כהן ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
ההרוגים מאסון הרכבל באיטליה: אם המשפחה טל בירן ז"ל וסבה יצחק כהן ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

אנריקו ג'ובאניני, שר התחבורה והתשתיות האיטלקי, הודיע על ועדת חקירה ועל יום אבל אזורי. "זה יום עצוב באמת, וכל המדינה, הממשלה, עומדת לצד משפחות הקורבנות, המוסדות", אמר. "אני יכול להגיד שמאז אתמול כל הארגונים הגיבו בצורה מהירה, יעילה ומתואמת במיוחד. בפגישה שקיימנו, בהאזנה לדברי כל אלה שדיברו, צצה רוח של שיתוף פעולה מיידית, שאפשרה להתערב מייד לאחר התאונה הדרמטית הזו. למרבה הצער, התערבות זו הצליחה לעזור רק לשבריר מהנפגעים מהתאונה".

"הממשלה, אך כל הארגונים והמוסדות, מחויבים כמובן להבין את הסיבות, להבין מה קרה", סיכם השר ג'ובאניני, "הם גם מחויבים להיות קרובים למשפחות של אלה שאיבדו את חייהם ובמיוחד לילד זה, שכידוע, נמצא בבית חולים בטורינו ונותח בשמירה ביחידה להצלת חיים וכבר יש איתו אחד מבני המשפחה, כדי שניתן יהיה לספק סיוע כלשהו".

עיתון "לה סטאמפה" האיטלקי מדווח כי נכון לשלב זה, ההערכה היא כי התאונה נגרמה בשל שתי תקלות: האחת, כבל ההובלה המוביל פיזית את תא הנוסעים במעלה ההר נקרע, והשנייה, מערכת הבטיחות לא הגיבה לשינויים בעומס. החקירה מתמקדת בשעה זו בחשד להריגה ולפציעות רשלניות, ומבצעת הבוקר בדיקות על מכשירי הבטיחות, שייתכן כי הם הגורם לנפילת הכבל.

בלה סטמפה מדווחים כי איתן בן החמש "ניצל על ידי אביו" שחיבק אותו בעת ההתרסקות. הרופאים שמטפלים בילד אומרים שסביר להניח שהאב, שהיה בעל מבנה גוף חזק, הבחין בקריסת הרכבל ועטף את בנו בזרועותיו כדי לנסות  להגן עליו.