בעוד שישראל כבר מתחילה להרגיש שהמגפה מאחוריה, לא מעט מדינות בעולם עדיין בעיצומו של המאבק בנגיף הקורונה. המצב החמור בגרמניה מוביל את הממשלה לרכז סמכויות, באיטליה מטילים הגבלות בשיטת הרמזור והתושבים מאבדים סבלנות, ובברזיל צפויה להיפתח חקירה נגד הנשיא בולסונרו בגין ההתנהלות שהובילה למשבר מתמשך ולשבירת שיאי תמותה בזה אחר זה. אלה מוקדי התחלואה בעולם

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בגרמניה מדווחים על 24,097 נדבקים חדשים ו-247 מתים ביממה האחרונה. מתחילת המגפה איבדו את חייהם לא פחות מ-78,249 גרמנים כתוצאה מהידבקות בנגיף. על רקע זה, בגרדיאן פורסם אמש כי קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מתכוונת ליטול סמכויות ממדינות המחוז ולהטיל הגבלות על מוקדי התחלואה כדי לבלום את ההתפרצות.

"גרמניה בעיצומו של גל שלישי", מסרה אמש דוברת הקנצלרית. "ועל כן הממשלה והמדינות הסכימו להרחיב את החקיקה הפדרלית וליצור חוקים לאומיים אחידים". לדבריה, הצעת החקיקה שתעניק לקנצלרית סמכויות נרחבות צפויה לעלות בפני הקבינט ביום שלישי. בגרמניה מדווחים כי החקיקה תעניק סמכות להטלת עוצרים ליליים, סגירת חנויות ודרישות מחמירות לבדיקות קורונה בעסקים ובמחוזות שבהם התחלואה גבוהה.

אחות במחלקת קורונה בבית חולים בברלין (צילום: רויטרס)
אחות במחלקת קורונה בבית חולים בברלין | צילום: רויטרס

גם באיטליה המגפה עדיין מורגשת היטב. מערכת הבריאות במדינה סובלת מעומס כבד ויחידות הטיפול הנמרץ נמצאות מעל התפוסה המקסימלית. 718 מתים נוספו למניין הקורבנות אמש, אולם שר הבריאות האיטלקי טען כי המספר נופח בשל דיווח מאוחר של הרשויות בסיציליה על 258 מתים. מקדם ההדבקה הכללי במדינה ירד בשבוע האחרון ל-0.92, אך כאמור מספר המתים עדיין גבוה והמצב בבתי החולים קשה.

במדינה נוקטים שיטת הגבלות דיפרנציאלית בהתאם למצב התחלואה בכל אחד מ-20 המחוזות (בדומה לשיטת הרמזור שהונהגה בישראל). החל מיום שני הקרוב ארבעה מחוזות יוגדרו אדומים, כלומר סובלים מתחלואה גבוהה, והתנועה בהם תתאפשר רק למטרת יציאה לעבודה או למקרה חירום רפואי. 16 מחוזות יוגדרו כתומים, ולפי שעה שום מחוז במדינה לא ייכלל בשבוע הבא באחת משתי קטגוריות התחלואה הנמוכות (צהוב ולבן).

מפגינים נגד הגבלות על עסקים ברומא (צילום: רויטרס)
הפגנה נגד הגבלות על עסקים ברומא | צילום: רויטרס

רוסיה מדווחת על 8,704 נדבקים חדשים ו-402 מתים ביממה האחרונה. מספר המתים הכולל במדינה מהנגיף עומד רשמית על 102,649, אולם הערכות שונות מעידות על מספר גבוה בהרבה. 

גם מחוץ לאירופה המגפה עדיין משתוללת בכמה מוקדים. בברזיל נגבו חייהם של יותר מ-345 אלף בני אדם, מספר השני רק לארה"ב, ואחד מכל ארבעה מקרי מוות בעולם בשבוע האחרון נרשם במדינה זו. גל התחלואה הקשה מכה בבתי החולים ומספרי המתים שוברים שיאים עם כ-4,000 קורבנות מדי יום. נשיא המדינה ז'איר בולסונרו נתון תחת ביקורת קשה על ניהול המשבר ועומד בפני פתיחת חקירה נגדו, אך לטענתו מדובר בניסיון לפגוע בו פוליטית.

קורונה ברזיל 1 (צילום: רויטרס, שי פרנקו, רויטרס)
אלפי מתים בכל יום. הקורונה בברזיל (ארכיון) | צילום: רויטרס, שי פרנקו, רויטרס