לאחר שטופל במשך למעלה משנה בטיפול נמרץ – חולה הקורונה המוכר ביותר בבריטניה, ג'ייסון קלק, הלך לעולמו אתמול (שישי). סו, אשתו של קלק, סיפרה בריאיון לרשת "סקיי ניוז" כי בעלה התחנן בפניה להפסיק את הטיפולים. "הוא קיבל החלטה אמיצה מאוד, הוא כבר לא רצה לחיות ככה", אמרה.

קלק, בן ה-49, טופל במשך 14 חודשים בטיפול נמרץ בבית החולים סנט ג'יימס, לאחר שנדבק בנגיף הקורונה בחודש מרץ 2020. "הוא מת פחות משעה וחצי לאחר כיבוי ההנשמה, עם העברתו להוספיס ביום שישי בבוקר", סיפרה אשתו של המנוח.

"הוא קיבל החלטה אמיצה מאוד, הוא כבר לא רצה לחיות ככה"

סו, רעייתו של ג'ייסון קלק

עוד היא הוסיפה כי "בשלב הזה הוא באמת לא חש בטוב. הוא פשוט אמר לי: 'אני לא רוצה לעשות את זה (הטיפולים) יותר, אני לא יכול לעשות את זה יותר – אני מעדיף למות'. אמרתי לו שאני מבינה, ושאם זה מה שאתה רוצה לעשות, זה בסדר מבחינתי". בהמשך דבריה היא הודתה: "מאוחר יותר נשברתי וחזרתי בי. התחננתי בפניו שלא יעשה, את זה אבל הוא כבר היה נחוש בדעתו".

"המוות שלו היה מאוד שליו", סיפרה סו. "הנשימה שלו פשוט האטה לאט עד שנעצרה. אימו ואביו החזיקו את ידו, גם אחותו הייתה שם". בדבריה האחרונים לבעלה, היא ספדה: "זה טוב שנלחמת אבל עכשיו אתה כבר לא צריך להילחם. אנחנו כאן ואנחנו אוהבים אותך".

צוות רפואי לטיפול בחולי קורונה (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
בית חולים, אילוסטרציה | צילום: יוסי אלוני, פלאש/90

בימיו האחרונים הגיעו להיפרד מר קלק נכדיו, ילדיו, כמה מחבריו הקרובים ביותר וגם הבוס שלו. מיום רביעי, יומיים לפני שמת, לא הצליח קלק לתקשר פקח את עיניו רק מדי פעם. "לפעמים ג'ייסון לא היה נעים במיוחד בעקבות הטיפולים", הדגישה סו. "אף פעם באמת היה לי זמן לראות אותו. הביקור היה כל כך מוגבל – שעה כאן או שעה שם".

אחות לשעבר שעבדה בבית החולים אמרה כי היא "מפנה אצבע מאשימה לממשלה על כך שלא פעלה מספיק מהר למיגור המגפה כבר בשבועות הראשונים להתפרצותה". מר קלק השאיר אחריו חמישה ילדים חורגים, שמונה נכדים, בהם שניים שנולדו בשנה האחרונה שמעולם לא פגש ועוד אחד שטרם נולד.