ברח מסין כשבדיו מידע סודי על התפרצות הקורונה? לפי דיווחים בלתי רשמיים שהופצו בארה"ב ובעולם, ייתכן שסגן שר הביטחון של סין דונג ג'ינגווי נמלט מבייג'ינג בפברואר האחרון כשבידו לכאורה מידע סודי על מקור התפרצות נגיף הקורונה מחוז ווהאן.

על פי השמועות שפורסמו היום (שני) בכמה מרשתות התקשורת בעולם, סגן השר העביר את המידע לנשיא ארה"ב ביידן עם הגעתו לווישנגטון. ביידן, לפי הדיווחים, הביע עניין רב במידע שחיזק בעיניו את התאוריה לפיה הנגיף דלף מהמעבדות בסין.

אם הדיווחים אכן נכונים, מדובר באישיות הביטחונית הבכירה ביותר שערקה מסין לארה"ב. גורם בכיר בסין צוטט אומר כי שליחים מבייג'ינג נועדו עם שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן במרץ האחרון, ודנו איתו על התנאים להשבתו של ג'ינגווי לסין.

נתניהו ובלינקן במסיבת עיתונאים (צילום: N12)
מזכיר המדינה של ארה"ב אנתוני בלינקן | צילום: N12

הגורם טען כי צמרת המפלגה הקומוניסטית דורשת להחזיר את ג'ינגווי לסין בהקדם, אולם לפי שעה בלינקן מסרב. "ג'ינגווי עובד בשיתוף פעולה הדוק עם זאנג יו, פקיד ממשל סיני שמרצה עתה 15 שנות מאסר בגין שחיתות," הוסיף.

מולי סאלצקוג, אנליסט מודיעין בכיר בארה"ב, אמר כי הדיווחים הלא מאושרים על עריקות הם דבר שכיח. "למרות שמדובר בעניין משמעותי ושימושי בוודאי למאמצי המודיעין שלנו – דיווח אחד על עריקה אחת, גם ברמה גבוהה כזו, לא ישנה בצורה דרסטית את ההבנה בין המדינות ואת הגישה של ארה"ב כלפי סין".