תג המחיר של טהרן על הפגיעה במתקן הגרעין: סגן שר החוץ האירני הודיע היום (שלישי) לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי מדינתו תפעיל 1000 צנטריפוגות נוספות ותעלה את דרגת העשרת האורניום ל-60% - זאת בעקבות הפיצוץ שגרם נזק באתר הפיתוח הגרעיני בנתנז.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"שלחנו מכתב לסבא"א והודענו שנוסיף עוד אלף צנטריפוגות בנתנז וכמו כן שלחנו מכתב חדש לסוכנות שאומר שממחר נתחיל להעשיר אורניום לרמה של 60% כי זה מה שאירן צריכה כדי להפיק איזוטופים מסיימים לצרכים רפואיים מסוימים", הבהיר סגן שר החוץ האירני, עבאס ארקצ'י. "המכתב הועבר היום ואנחנו נתחיל בכך מחר בהתאם לצרכים שלנו".

אתר הגרעין בנתנז (צילום: google earth)
אתר הגרעין בנתנז | צילום: google earth


לשאלה מדוע אירן ממשיכה בשיחות הגרעין אחרי הפיצוץ בנתנז, השיב ארקצ'י: "אנחנו ממשיכים בשתי החזיתות: נתקדם ביכולות הגרעיניות שלנו ונתקדם במשא ומתן. בתגובה למתקפה בנתנז, כפי שאמרתי, הודענו על אלף הצנטריפוגות ועל העשרת האורניום, וגם הצנטריפוגות הפגועות - שאני לא יודע מה מספרן המדויק - יוחלפו בצנטריפוגות מתקדמות יותר מאותו הדגם". 

לדבריו של ארקצ'י, "מתקפת הטרור בנתנז תסייע ליכולות ההעשרה של אירן אפילו מעבר למצב הנוכחי. למעשה אנחנו במצב טוב יותר עכשיו, ותוך כמה שבועות הדברים בנתנז יחזרו לקדמותם עם צנטריפוגות מתקדמות יותר ורבות יותר". 

שר החוץ האירני, מוחמד זריף, הבהיר מה הוביל את מדינתו לנקוט במדיניות החדשה: "הם (ישראל) טועים לחשוב שהאירוע בנתנז מחליש את אירן. בפועל, האירוע הזה מאפשר לאירן לנצל את האפשרויות שלה בנתנז באופן חוקי ולגיטימי ולפצות על פעילות הטרור האווילית הזו". 

הפיצוץ במתקן הגרעיני: פצצה רבת עוצמה הוטמנה בתוך שולחן מתכת

מוקדם יותר היום, חשפו מקורות אירניים רשמיים כי ה"תאונה" במפעל ההעשרה הגרעינית של אירן בנתנז אירעה כתוצאה מהתפוצצות של שולחן מתכת גדול שהוחדר למתקן עוד לפני יותר משנה. בשולחן הוטמנה פצצה רבת עוצמה ו"רשלנות" של אנשי הביטחון בנתנז אפשרה את הכנסת השולחן. לאחר מכן, השולחן כלל לא נבדק. לפי האירנים, הוא היה מרותך בצורה כזאת שאי אפשר היה להבחין שיש בו חללים פנימיים והוא נראה כגוש מוצק אחד. ההפעלה של הפצצה בשולחן בוצעה ממרחק. 

אתר הגרעין בנתנז (צילום: רויטרס)
פצצה רבת עוצמה הוחדרה לתוך שולחן מתכת | צילום: רויטרס

במהלך הפיצוץ התמוטטו כמה חדרים בעומק 50 מטרים מתחת לפני האדמה. דובר תוכנית הגרעין של אירן אף נפצע כאשר נפל מגובה של 7 מטרים כשהרצפה קרסה. המקורות האירניים הבכירים מדגישים כי בתוך שבועות מעטים יוכלו לחדש את העשרת האורניום במלואה ובקצב מהיר יותר משהיה עד כה. עוד שיתפו בכך שגילו תוכנית לביצוע פיגוע בצנטריפוגות.