הרשויות בארה"ב פרסמו היום (חמישי) סרטון בו נראים שני ילדים מושלכים מעבר לחומה בגובה של יותר מארבעה מטרים על ידי מי שמוגדרים "מבריחים" בגבול ארה"ב-מקסיקו. זוג אחיות בנות 3 ו-5 מאקוודור שהושלכו מעל לגדר, הועברו לבית החולים על ידי אנשי משמר הגבול האמריקני ונמצאות כעת בטיפול הרשויות בארה"ב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני נחרדת מהדרך שבה המבריחים השליכו את הילדות החפות מפשע מעבר לגבול באמצע הלילה", אמרה גלוריה צ'אבס, ראש צוות הסיור של העיר אל-פאסו שבמדינת ניו מקסיקו. "אלמלא ערנותם של הסיירים שלנו, שתי האחיות הרכות האלה היו נחשפות לתנאים הקשים של הסביבה המדברית במשך שעות. הן הושלכו מעבר לגדר באזור מרוחק מאוד מכל יישוב כלשהו".

ארצות הברית מתמודדת בימים האלה עם גידול בכניסת מהגרים ופליטים לתחומה מגבול מקסיקו, רובם נמלטים מהעוני ומהאלימות בארצותיהם במרכז אמריקה. ממשל ביידן מתמודד עם לחץ הולך וגובר לטפל בבעיה וגם סופג הרבה מאוד ביקורת על האופן שבו הממשל מטפל בקטינים ללא הורים שנמצאים תחת משמורת ממשלת ארה"ב.

חילופי השלטון בארה"ב – משלטון טראמפ שהנהיג מדיניות קשוחה במיוחד בגבולות לזה של ביידן - הפיחו במהגרים ובפליטים תקווה והגדילו את מספר האנשים שמנסים לחצות את הגבול. "על פי נתונים סטטיסטיים רשמיים, משרד הבריאות ושירותים נוספים מטפלים ב-12,918 ילדי מהגרים ופליטים ובמחנות לאורך הגבול מטפלים עכשיו ב -5,285 ילדים נוספים", אמר ראול בניטס מנואט מהאוניברסיטה הלאומית במקסיקו.

ביקורת על ממשל ביידן: "שינוי המדיניות גרם לכך שיותר פליטים ומהגרים מגיעים לגבול" 

ממשל ביידן מתקשה מאוד להתמודד עם הילדים המגיעים לגבול ללא הורה או אפוטרופוס חוקי, ולמעשה נותרים תקועים במתקני גבול צפופים במשך ימים. כשני שליש מהילדים הבודדים שנתפסו בגבול מאז אוקטובר האחרון, הגיעו מגואטמלה, אל סלבדור והונדורס – לאחר שחצו את עמק ריו גרנדה לעבר טקסס. רבים מהילדים הם בני נוער, אך מאות מהם מתחת לגיל 12.  

ג'ו ביידן מציג את תוכנית הענק שלו לשיקום הכלכלה (צילום: reuters)
נחמד מדי? ביידן | צילום: reuters

מרכז אמריקה ספגה לאחרונה מספר סופות הוריקן משמעותיות שהסבו נזק רב, והכלכלות ברבות ממדינות אלה נפגעו קשות בעקבות מגפת הקורונה – וביידן סבור שזו הסיבה שרבים מהם מגיעים לאחרונה לגבול ארצות הברית. הרפובליקנים, מנגד, טוענים שעקב כך שביידן ביטל כמעט לגמרי את כל ההחלטות של טראמפ בנושאי הגירה, הובילו לכך שיותר ויותר מהם בוחרים להגיע ולנסות לחצות את הגבול.

בריאיון לרשת ABC, ביידן דחה את הטענות ואמר שהמהגרים לא מגיעים כי הוא "בחור נחמד", אלא "בגלל הנסיבות הקשות למדי". פקידים בממשל ביידן, לעומת זאת, מכירים בכך שהעלייה הנוכחית של פליטים ומהגרים המתדפקים על שעריה של אמריקה, נובעת לפחות בחלקה משינוי המדיניות, המאפשר לילדים ללא ליווי להיכנס למדינה לאחר שבזמן ממשל טראמפ האפשרות הזו נחסמה בפניהם.