הטלוויזיה הממלכתית הרשמית באירן פרסמה היום (שבת) תמונה של אדם, שלטענת השלטונות חיבל בפועל במתקן ההעשרה בנתנז. החשוד, רזא כרימי, הוא תושב אירן בן 43, שנמלט מהמדינה עוד לפני שחל הפיצוץ במתקן בראשון האחרון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הרשויות קראו להסגרתו המיידית של החשוד חזרה למדינה. עוד פרסמו בטלוויזיה האירנית סרטון המתעד את אתר ההעשרה בנתנז עדכנית להיום, שישה ימים לאחר התקלה, בו ניסו לשדר חזרה לשגרה ו"עסקים כרגיל". מוקדם יותר השבוע הודיעו באירן על התחלת העשרת אורניום ל-60 אחוזים - בהליך שיבוצע באתר ההעשרה שניזוק.

באירן אישרו כי רוב הצנטריפוגות במתקן ההעשרה הראשי של אירן בנתנז יצאו מכלל פעולה בעקבות הפסקות החשמל והפיצוץ. ראש ועדת הביטחון בפרלמנט האירני הודה בנזק הרב, ובכירים אירנים אומרים כי בכוונתם להחליף את כל הצנטריפוגות שנפגעו.

"שלחנו מכתב לסבא"א והודענו שנוסיף עוד אלף צנטריפוגות בנתנז וכמו כן שלחנו מכתב חדש לסוכנות שאומר שממחר נתחיל להעשיר אורניום לרמה של 60% כי זה מה שאירן צריכה כדי להפיק איזוטופים מסוימים לצרכים רפואיים מסוימים", אמר השבוע סגן שר החוץ האירני, עבאס ארקצ'י. 

מתקן הגרעין בנתנז שבאירן (צילום: רויטרס, חדשות)
המתקן בנתנז | צילום: רויטרס, חדשות

יו"ר הפרלמנט האירני, מוחמד באקר קליבאף, הודיע אתמול שארצו הצליחה להעשיר אורניום לרמה של 60% - כפי שהבטיחה שתעשה כמעשה נקם לאחר תקיפת מתקן הגרעין בנתנז בתחילת השבוע.  בציוץ בטוויטר, בישר יו"ר הפרלמנט בטהרן על ההישג שבאירן טוענים שהושג: "אני גאה להכריז שבשעה 00:40 בלילה, מדענים אירנים צעירים ונחושים הצליחו להעשיר אורניום לרמה של 60%. ברכות לאנשים האמיצים של הרפובליקה האסלאמית של אירן על ההצלחה במשימה". 

להכרזה של קליבאף הצטרף יו"ר סוכנות הגרעין האירנית, עלי אכבר סלאחי, שהודיע שלא רק שאירן הצליחה להעשיר אורניום ברמה של 60% - אלא שכעת היא מתחילה באותו תהליך גם במתקן בנתנז, שהותקף רק לפני כמה ימים - ושנטען שנגרם לו נזק שנחשב משמעותי. 

הנשיא האירני, חסן רוחאני, שיגר השבוע איום לעבר ישראל ובעלות בריתה - והבטיח שארצו תפעיל צנטריפוגות מתקדמות במקום אלו שנפגעו במתקן בנתנז ותגביר את העשרת האורניום.  "זו התגובה שלנו לרוע שלכם", אמר רוחאני, "אתם לא יכולים לקיים קשר עם האומה האירנית ולבצע פשעים בנתנז. חתכנו את שתי הידיים שלכם כי ביצעתם פשעים