כ-4 חודשים עברו מאז עזב הנשיא ה-45 של ארה"ב, דונלד טראמפ, את הבית הלבן והוחלף בנשיא הנבחר ג'ו ביידן. "זה היה כבוד גדול וזכות גדולה להיות הנשיא שלכם", סיכם הנשיא לשעבר בעת עזיבתו, רגע לפני שהמריא לחייו החדשים – ושלא לפי כללי הטקס או המסורת הנהוגה, הוא בחר שלא לנכוח בטקס ההשבעה של מחליפו. "שיהיו לכם חיים יפים, נתראה בקרוב. תודה, תודה רבה, תודה רבה".

מאז, הנשיא לשעבר טראמפ חי את חייו החדשים באחוזה במאר-א-לאגו בפלורידה. "זה לא היה מעבר קל עבור הנשיא לשעבר טראמפ", תיארה גבי אור, כתבת CNN. "שום דבר לא היה מוכן כשהוא הגיע לשם לבסוף".

מלניה עוברת דירה (צילום: getty images, gettyimages)
דונלד ומלאניה טראמפ - עזבו לחיים חדשים באחוזה בפלורידה | צילום: getty images, gettyimagesכשהוא רחוק מכניסה לתפקיד הקלאסי של נשיא לשעבר, טראמפ מבלה את עיקר זמנו בפאלם ביץ' במגרש הגולף. מדי פעם הוא משתתף באירועים שנערכים באחוזת הנופש שלו, שגם הוקמה בה הלשכה הזמנית של הנשיא ה-45. שם הוא גם עורך פגישות עסקיות ופוליטיות, ומדי פעם נותן הופעות פרטיות בפני קהל, כמו שהוא אוהב, שבהן הוא ממשיך לטעון ללא כל ביסוס שגנבו לו את הבחירות.

ולמרות ההפסד לג'ו ביידן, זו כנראה הצרה או הדאגה הקטנה ביותר שצריכה להטריד את הנשיא לשעבר. שורה של תביעות משפטיות וחקירות נגדו צוברות תאוצה, ורק בימים האחרונים חלה התפתחות דרמטית כשהתובע המחוזי של מנהטן כינס חבר מושבעים מיוחד כדי לקבוע אם יש לקדם כתב אישום פלילי.

טראמפ ומלניה (צילום: shutterstock)
אחוזת טראמפ, פלורידה | צילום: shutterstock

ע"פ החשד, הנשיא לשעבר ניפח את שווי אחזקותיו כדי לקבל הלוואות בקלות, ומנגד - בדיווחים הוא הציג את הכנסותיו כקטנות יותר, כדי לשלם פחות מס. ברשת ABC טענו כי הנשיא לשעבר הוציא הצהרה כי לחלוטין מדובר "בצעד פוליטי". לטענתו של הנשיא, מדובר בצעד שהוא עלבון לכ-75 מיליון האנשים שתמכו בו בבחירות. "מי שמקדם את זה הם תובעים שמוטים לטובת המפלגה הדמוקרטית", לפי הנשיא.

ולא רק אלו, ישנן צרות נוספות גם לאימפריה המשפחתית שכוללות את רשת המלונות שנושאת את השם טראמפ ושסובלת מתדמית חמורה. לפי פורבס, שוויו המוערך של הנשיא לשעבר ירד בכמיליארד דולרים. בתקופה שנכנס לתפקידו כנשיא, שוויו הוערך בכ-3.5 מיליארד דולר ועם עזיבתו את התפקיד ירד שוויו לכ-2.4 מיליארד.

מלון טראמפ ניו יורק (צילום: anaglic, Shutterstock)
מלון טראמפ בוושינגטון: הרשת סובלת מתדמית חמורה | צילום: anaglic, Shutterstock
טראמפ נפרד מהבית הלבן (צילום: רויטרס)
טראמפ נפרד מהבית הלבן: "נתראה בקרוב" | צילום: רויטרס

ושוב, למרות הכול – טראמפ לא הפסיק לעסוק בעתידו בפוליטיקה. על אף שהוא מופיע פחות בתקשורת ובהמשך לכך שהוא נחסם לצמיתות ברוב הרשתות החברתיות, הנשיא לשעבר פורס את חסותו על מועמדים פוליטיים שונים, מתחזק את הבייס שלו במפלגה, ופועל כדי לחסל קריירות פוליטיות של רפובליקנים שתמכו במשפט ההדחה שלו בעקבות הפריצה לקפיטול.

רק השבוע ניצל טראמפ עוד הזדמנות בערוץ החדש המועדף עליו, ניוזמקס, כדי לרדת על ממשל ביידן: "זה ברור למדי, כשמסתכלים על מה שעתיד לבוא  זה אפילו עוד יותר מפחיד" תיאר טראמפ. "הגבול הוא אסון, עכשיו עשרות אלפי אנשים זורמים לתוך ארצנו".

 

מלניה טראמפ בעצרת בחירות בפנסילבניה (צילום: רויטרס)
מלאניה טראמפ: 'הגברת הראשונה הכי בלתי נראית' | צילום: רויטרס

גם החיים של הגברת הראשונה לשעבר, הרעיה מלאניה, השתנו לחלוטין מאז עזיבת הבית הלבן. סוף-סוף היא יכולה להימנע מהעין הציבורית שהיא לא באמת אהבה, ומהתקופה האחרונה בבית הלבן שבה היא סבלה. "מלניה תזכה בתואר 'הגברת הראשונה הכי בלתי נראית'. היא למעשה מוחבאת מהעין הציבורית", תיארה מרי ג'ורדן, מחברת של ביוגרפיה על מלאניה.

ובכל זאת, רעיית הנשיא ה-45 פועלת בהחייאת היוזמה "בי בסט" שניסתה לקדם כשעוד הייתה בבית הלבן, יוזמה שמטרתה להוביל לטיפול ברווחתם של בני נוער. לפי אחד הדיווחים היא גם שוקלת לכתוב ספר על תקופתה בבית הלבן, ויש מי שאומר שהיא יכולה לקבל מקדמה של כ-15 מיליון דולר על כתיבתו.

הנשיא לשעבר עדיין מנסה לשוחח עם תומכיו, והוא עושה זאת בפלטפורמה שהקים, בלוג ובקרוב נראה אותו גם בעצרות הענק שלו, מחזה שהיה נפוץ בשנת הבחירות. גם ללא מטרה פוליטית ספציפית, טראמפ זקוק לאהבת הקהל והוא מתכוון להמשיך להלהיב את הבייס עד הבחירות הבאות.