אירן הבטיחה שתגביר את העשרת האורניום כנקמה - וטוענת שהצליחה במשימה: יו"ר הפרלמנט האירני, מוחמד באקר קליבאף, הודיע היום (שישי) שארצו הצליחה להעשיר אורניום לרמה של 60% - כפי שהבטיחה שתעשה כמעשה נקם לאחר תקיפת מתקן הגרעין בנתנז בתחילת השבוע.   

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בציוץ בטוויטר, בישר יו"ר הפרלמנט בטהרן על ההישג שבאירן טוענים שהושג: "אני גאה להכריז שבשעה 00:40 בלילה, מדענים אירנים צעירים ונחושים הצליחו להעשיר אורניום לרמה של 60%. ברכות לאנשים האמיצים של הרפובליקה האסלאמית של אירן על ההצלחה במשימה". 

להכרזה של קליבאף, הצטרף יו"ר סוכנות הגרעין האירנית, עלי אכבר סלאחי, שהודיע שלא רק שאירן הצליחה להעשיר אורניום ברמה של 60% - אלא שכעת היא מתחילה באותו תהליך גם במתקן בנתנז, שהותקף רק לפני כמה ימים - ושנטען שנגרם לו נזק שנחשב משמעותי.  

ההישג בו אירן מתגאה, שאין לו כל הוכחות מעבר לדיווחים המגיעים מהמדינה, מגיע במקביל לשיחות עם אירן שמתקיימות בווינה בניסיון להגיע להבנות מחודשות בסוגיית הגרעין - ולאחר שהנשיא האירני, חסן רוחאני, שיגר איום  לעבר ישראל ובעלות בריתה - והבטיח שארצו תפעיל צנטריפוגות מתקדמות במקום אלו שנפגעו במתקן בנתנז ותגביר את העשרת האורניום. 

"זו התגובה שלנו לרוע שלכם", אמר רוחאני, "אתם לא יכולים לקיים קשר עם האומה האירנית ולבצע פשעים בנתנז. חתכנו את שתי הידיים שלכם כי ביצעתם פשעים – יד אחת חתכנו עם הצנטריפוגות המתקדמות מסוג ה-IR-6 ואת השנייה חתכנו עם 60 אחוזי ההעשרה. ברור שאנחנו לא עוצרים, אנחנו לא מחכים". 

רוחאני (צילום: ap)
"חתכנו את שתי הידיים שלכם". נשיא אירן רוחאני | צילום: ap

רוחאני התייחס גם לאחראים ל"תקלה החשמלית" במתקן בנתנז: "כנראה שמדובר בפשע של הציונים. אם הציונים ינקטו פעולה נגד האומה שלנו, אנחנו נגיב. הם קיבלו תגובה ראשונה - התגובה הראשונה הייתה שאם אתה גורם לבעיה באתר הגרעין שלנו, בשטח שלנו, אנחנו לא נחליף אותן חזרה לסוג הקודם. אנחנו מסירים את הצנטריפוגות ומתקינים במקומן צנטריפוגות מתקדמות מסוג IR-6, כך תבינו שאתם לא יכולים למנוע מאיתנו להשתמש בטכנולוגיה הזו עם רשעותכם".