מתגעגעים לחופשה בחו"ל? האיחוד האירופי הודיע רשמית היום (חמישי) כי ישראל היא חלק מרשימת המדינות הירוקות. המשמעות היא שאזרחי ישראל יוכלו להיכנס למדינות אירופה. עד כה נאסרו ביקורים של אזרחי מדינות זרות באיחוד האירופי שלא לצורך חיוני. ישראל היא המדינה היחידה שהתווספה לרשימה מאז חודש ינואר.

ישראל מצטרפת לרשימת המדינות הירוקות, שאזרחיה יוכלו לבקר במדינות האיחוד האירופי למטרות פנאי ותיירות ולא רק לצרכים חיוניים כפי שהגבילו עד כה. במהלך זה, מנסים באיחוד האירופי לשקם את ענף התיירות שנפגע קשות בעקבות מגפת הקורונה, זאת לקראת חופשות הקיץ הקרבות. 

המדריך לנוסעים לחו"ל: מה מצב התחלואה בעולם ומי המדינות שמקשות על התיירים?

בהודעת האיחוד שהכריזה על רשימת המדינות הירוקות נכללות מלבד ישראל 7 מדינות בלבד: אוסטרליה, ניו-זילנד, סינגפור, תאילנד, דרום קוריאה, רואנדה וסין.

"היחידה שנכנסה לרשימה מתחילת השנה"

במשרד החוץ בירכו על ההחלטה ואמרו כי היא "תוצאה של עבודה דיפלומטית מאומצת של שגרירות ישראל לאיחוד האירופי, שגרירויות נוספות ביבשת ומשרד החוץ בירושלים, שפעלו מול מועצת האיחוד האירופי והנציבות להמליץ להוסיף את ישראל לרשימת המדינות הירוקות".

ההחלטה מתבססת על נתוני התחלואה הנמוכים ושיעור התחסנות גבוה באוכלוסייה הישראלית ומהווה צעד משמעותי בדרך לכניסת ישראלים למדינות האיחוד האירופי. ישראל היא המדינה היחידה שהתווספה לרשימה הירוקה מאז חודש ינואר האחרון.

דגלי אירופה מחוץ לבניין הפרלמנט האירופי בבריסל (צילום: ShutterStock)
דגלי אירופה מחוץ לבניין הפרלמנט האירופי בבריסל | צילום: ShutterStock

במשרד החוץ ציינו כי החלטת האיחוד אינה מחייבת את המדינות החברות, אך סוללת את הדרך למדינות החברות באיחוד האירופי לאשר כניסת ישראלים, באופן חד-צדדי או בהסכם הדדיות עם ישראל. חשוב להדגיש כי הודעת האיחוד לא מבטלת את החובות שהוטלו בכל מדינה בנוגע לקורונה כמו כניסה לבידוד או לערוך בדיקת קורונה. 

שר החוץ גבי אשכנזי התייחס להודעת האיחוד האירופי: "החלטת האיחוד האירופי להוסיף את ישראל לרשימת המדינות הירוקות סוללת את הדרך לחזרה הדרגתית לשגרה לאחר משבר הקורונה לצמיחה כלכלית. אני מברך את שליחי משרד החוץ באירופה על עבודתם המצוינת שהובילה להחלטה".