באתר לה רפבוליקה האיטלקי מדווחים הבוקר (רביעי) כי 3 עובדי החברה האחראית על תפעול הרכבל נעצרו במהלך הלילה - ובראשם בעלי החברה לואיג'י נריני. בנוסף, נעצר אחד ממנהלי ההנדסה בחברה וכן עובד נוסף. על פי הדיווחים, ככל הנראה הגורם להתרסקות הרכבל הוא אותו "מזלג", כלי שהחזיק את בלמי החירום פתוחים - במטרה לעקוף תקלה שנמשכה במערכת הבלמים כבר חודש וחצי.

סיקור N12 על אסון הרכבל באיטליה:

בכלי התקשורת האיטלקיים מאשימים כי הבחירה להשתמש באותו כלי במטרה לעקוף את התקלה, היא מה שגבתה את חייהם של 14 האנשים שנהרגו בתאונה, ובהם 5 בני משפחת בירן הישראלית והוריהם. התובעת הראשית אולימפיה בוסי האשימה: "זו הייתה בחירה מודעת שהוכתבה מסיבות כלכליות".

אסון הרכבל באיטליה (צילום: Corriere Della Sera)
אסון הרכבל באיטליה | צילום: Corriere Della Sera
זירת התרסקות הרכבל באיטליה (צילום: AP)
זירת התרסקות הרכבל באיטליה | צילום: AP

לחשדות כנגד עובדי החברה שנעצרו מתווסף לפי כיוון החקירה הנוכחי סעיף בחוק העונשין שעליו קיים עונש של עד 10 שנים, בגין "הסרה מכוונת של אמצעי זהירות למניעת תאונות עבודה". כעת תבקש המשטרה המקומית להאריך את מעצרם.

קריסת רכבל באיטליה (צילום: רויטרס)
קריסת הרכבל באיטליה | צילום: רויטרס

במקביל, לידי החוקרים הגיע תיעוד בן 14 שניות ממצלמת אבטחה שממוקמת בראש ההר אליו אמורים היו להגיע הנוסעים ברכבל. בסרטון נראה המפעיל של האתר עושה את ההכנות לפתיחת דלת הרכבל כדי להוציא ממנו את הנוסעים - אלא שאז הכבל הגורר נקרע, והקרון החל להידרדר לאחור.

איתן בן ה-5 צפוי להתעורר הבוקר

מצבו של הילד איתן בירן בן ה-5, שנפצע בתאונה ואיבד את הוריו, אחיו, ואת הסבא והסבתא-רבתא שלו, משתפר, והרופאים בבית החולים בטורינו שבו הוא מאושפז מסרו כי מצבו אומנם עדיין מוגדר קשה, אך הוא יצא מסכנת חיים. הצוות הרפואי החל להעיר אותו מההרדמה, והילד צפוי לפקוח את עיניו הבוקר, למציאות קשה במיוחד.

הילדים של עמית בירן ואשתו טל ז"ל
הילדים של עמית בירן ואשתו טל ז"ל

איתן הקטן יפקח את עיניו ולצידו בני המשפחה ופסיכיאטר מקומי מיוחד שמונה כדי לבשר לילד את הבשורה הקשה, שאיבד למעשה את כל משפחתו - ויסייע לו להתמודד עימה. גופותיהם של בני המשפחה שנהרגו באסון יוטסו היום לישראל, לאחר שיתקיים טקס לזכרם בנמל התעופה שתערוך הקהילה היהודית. הבית העליון של הפרלמנט האיטלקי ברומא קיים אמש דקת דומייה לזכרם של קורבנות האסון, ביניהם בני משפחת בירן.