ה"תאונה" במפעל ההעשרה הגרעינית של אירן בנתנז אירעה כתוצאה מהתפוצצות של שולחן מתכת גדול שהוחדר למתקן עוד לפני יותר משנה. מקורות אירניים רשמיים אומרים כי בשולחן הוטמנה פצצה רבת עוצמה וכי "רשלנות" של אנשי הביטחון בנתנז איפשרה את הכנסת השולחן. לאחר מכן השולחן כלל לא נבדק. לפי האירנים, השולחן היה מרותך בצורה כזאת שאי אפשר היה להבחין שיש בו חללים פנימיים והוא נראה כגוש מוצק אחד. ההפעלה של הפצצה בשולחן בוצעה ממרחק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אנשים בתוכנית הגרעין האירנית אומרים כי נחשפה בפניהם כעת "תוכנית יפיפייה" לביצוע פיגוע בצנטריפוגות. ואולם, המקורות האירניים הבכירים מדגישים כי בתוך שבועות מעטים יוכלו לחדש את העשרת האורניום במלואה ובקצב מהיר יותר משהיה עד כה.

אתר הגרעין בנתנז (צילום: google earth)
אתר הגרעין בנטנז | צילום: google earth
אתר הגרעין בנתנז (צילום: רויטרס)
אתר הגרעין בנטנז | צילום: רויטרס

במהלך הפיצוץ התמוטטו כמה חדרים בעומק 50 מטרים מתחת לפני האדמה. דובר תוכנית הגרעין של אירן, קלאמוואנדי, אף נפצע כאשר נפל מגובה של 7 מטרים לאחר שהרצפה קרסה.

אהוד יערי (צילום: חדשות)
אהוד יערי | צילום: חדשות

אירן היא זו שדרשה מארצות הברית להכריז בפומבי שלא היה לה חלק בחבלה הזו, וכעת פונה אירן לסוכנות לאנרגיה אטומית בווינה בתביעה לדון ב"טרור הגרעיני הישראלי".

שר החוץ האירני, מוחמד ג'וואד זריף, האשים את ישראל בתקיפה. "ישראל עשתה הימור לא נכון", אמר מוקדם יותר היום. אמש תקף גם כן את ישראל ואמר "ננקום בציונים". דובר משרד החוץ הצטרף לאיום, וטען שמדובר ב"פשע נגד האנושות" והוסיף: "אירן תגיב בזמן ובמקום שתראה לנכון".

לפני יומיים התרחש הפיצוץ במתקן בנתנז שהוביל לתקלה ברשת החשמל במקום. גורמי מודיעין מסרו לניו יורק טיימס כי הפיצוץ "גרם לנזק חמור יותר משהערכנו בהתחלה". על פי גורמי המודיעין, המקרה עשוי להוביל לעיכוב של כשנתיים עד שתוכנית הגרעין האירנית תחזור למקום שבו הייתה ממש לפני הפיצוץ.