שוב זה קורה: פחות משנה לאחר מותו של ג'ורג' פלויד במהלך מעצר משטרתי במיניאפוליס, צעיר שחור בן 20 נורה למוות בתחילת השבוע על ידי שוטרת – כ-15 קילומטר מהמקום שבו מצא את מותו פלויד. לטענת השוטרת הירי נעשה בשגגה: במקום להפעיל נגדו אקדח טייזר, היא שלפה בטעות את האקדח הרגיל. לאחר שתי לילות של הפגנות מחאה ומהומות בעיר, המשטרה פרסמה את תיעוד מצלמת הגוף של השוטרת כדי להוכיח שהירי נעשה בטעות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שמו של הצעיר שנהרג הוא דנטה רייט, בן 20. בתיעוד ממצלמת הגוף של השוטרת היא נראית ונשמעת מאיימת עליו באקדח: "אני אחשמל אותך עם הטייזר". מיד לאחר מכן היא לוחצת על ההדק – ואז לאחר שהיא מבינה את הטעות שעשתה, היא נשמעת אומרת: "אלוהים אדירים! יריתי בו!".

מחאות במיניסוטה על מותו של דנטה רייט (צילום: רויטרס)
מחאות במיניסוטה על מותו של דנטה רייט | צילום: רויטרס

בעקבות המקרה פרצו מהומות ברחבי העיר והן נמשכות כבר יומיים ברציפות. המפגינים טוענים כי אם מדובר בטעות של השוטרת, רייט לא היווה איום כלפי השוטרים ולא היה חמוש ולכן האלימות נגדו הייתה מופרזת.

רייט נעצר למעשה במחסום שגרתי של המשטרה. ברגע שפרטיו נבדקו במסוף המשטרתי התגלה כי יש נגדו צו מעצר וגם שהרישיון שלו לא בתוקף. השוטרים רצו לעצור אותו אך העניינים הסתבכו, רייט החל להתנגד והדבר מוביל לתוצאה הטרגית של הירי בשוגג לעברו.

כדי לנסות להרגיע את השטח, המשטרה הודיעה כי השוטרת תיחקר על האירוע וחשפה מיד לציבור את זהותה: קים פוטר, בעלת ותק שירות של 26 שנה. בנוסף, פורסם לציבור תיעוד מצלמת הגוף.

מחאות במיניסוטה על מותו של דנטה רייט (צילום: רויטרס)
מחאות במיניסוטה על מותו של דנטה רייט | צילום: רויטרס

באופן מצמרר, האירוע הזה התרחש במרחק של כ-15 קילומטרים ממניאפוליס שבו מצא את מותו ג'ורג' פלויד לאחר ששוטר דרך על צווארו במהלך ניסיון מעצר – למרות שפלויד לא היווה איום כלפיו. בימים אלה מתנהל משפט נגד אותו שוטר, דרק צ'ואבין.

בתוך פחות משנה הצעירים במיניאפוליס יוצאים להפגין במחאה נגד האלימות המשטרתית כלפי שחורים. ראש העיר הטיל הלילה עוצר על העיר, אך ההפגנות נמשכות והמפגינים כיתרו את תחנת המשטרה שממנה יצאו השוטרים.

_OBJ

קייטי רייט, אמו של הצעיר שנהרג מירי השוטרת התראיינה לתקשורת האמריקנית וסיפרה שבנה התקשר אליה מיד כשהשוטרים עצרו אותו. "השוטרים ניגשו שוב אל החלון וביקשו מדנטה לצאת מהמכונית", סיפרה האם. "דנטה אמר: 'למה, אני בצרות?', והשוטרים אמרו: 'אנחנו נסביר את זה ברגע שתצא מהמכונית'. הם ביקשו ממנו להניח את הטלפון. אני ניסיתי לחזור אליו שלוש-ארבע פעמים ואז הבחורה שהייתה איתו ענתה לטלפון ואמרה שירו בו ושהוא שרוע במושב הנהג ללא תגובה".

הנשיא ג'ו ביידן התייחס אתמול למהומות של המפגינים וציין כי יש להם את הזכות למחות, אך ביקש להימנע מאלימות. גם אמו של הצעיר יצאה בקריאה דומה.