הרשויות באוסטרליה ובניו זילנד הצליחו להכות מכה אדירה את הפשע המאורגן בהן, לאחר שמאות עבריינים הוטעו והשתמשו באפליקציית העברת מסרים שהופעלה בחשאי על ידי FBI, כך מתפרסם היום (שלישי).

על פי הודעת המשטרה, חברי הכנופיות טעו לחשוב שאפליקציה מוצפנת בשם ANOM בטוחה מפני מעקב ודליפת מידע. למעשה, החוקרים אספו במשך חודשים מיליוני הודעות מפלילות על הברחת סמים, הלבנת הון ואפילו הזמנת חיסול שמשתמשי האפליקציה כתבו ביניהם.

האפליקציה היא חלק ממבצע עוקץ בין-לאומי שנקרא מבצע מגן טרויאני של FBI, בהשתתפות מינהל אכיפת הסמים האמריקני (DEA), סוכנות המשטרה באיחוד האירופי, יורופול וסוכנויות אכיפת החוק ביותר מתריסר מדינות. הרשויות באירופה ובארה"ב צפויות לפרסם את הודעות המעצרים בנוגע לשימוש באפליקציה עוד היום. באוסטרליה מספרים שהאפליקציה הותקנה בטלפונים ניידים חשופים ושהפופולריות שלה גדלה בקרב חוגים פליליים לאחר שהותקנה על ידי כמה מאנשי העולם התחתון המתוארים כ"עבריינים משפיעים".

סקוט מוריסון, ראש ממשלת אוסטרליה (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

משטרת אוסטרליה הודיעה שבמהלך המבצע נעצרו 224 בני אדם ונתפסו יותר מ-4 טונות של סמים ו-35 מיליון דולר במבצע שנמשך לאורך שלוש שנים. משטרת ניו זילנד הוסיפה שהיא עצרה 35 חשודים ותפסה סמים ונכסים בשווי מיליוני דולרים. ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון, אמר לעיתונאים שזהו "רגע קו פרשת מים" שישמור על ביטחון קהילות האומה.

"ממשלת אוסטרליה, כחלק ממבצע עולמי, הנחיתה מכה קשה על הפשע המאורגן", הוסיף מוריסון. "לא רק במדינה הזאת - זו מכה שמהדהדת בפשע המאורגן ברחבי העולם". מפכ"ל המשטרה הפדרלית האוסטרלית, רייס קרשו, אמר כי העוקץ שנקרא באוסטרליה "מבצע אירונסייד" הוא שיתוף פעולה שנמשך במשך שנים בין המשטרה האוסטרלית לבין FBI.  לדבריו, השוטרים השביתו שש מעבדות ועצרו 21 מקרי רצח, כולל הצלת משפחה בת 5 נפשות.

"עצרנו את המלכים שלכאורה עומדים מאחורי הפשעים הללו", אמר קרשו, "מנענו ירי המוני בפרברים וסיכלנו פשעים חמורים ומאורגנים". הניצב גרג ויליאמס, שהוביל את משטרת ניו זילנד אמר כי מבצע העוקץ החל בשנת 2018, לאחר שהרשויות הסירו בכוונה תחילה אפליקציית שיחות חשאיות אחרת, מה שהביא את העבריינים לחפש אחר אמצעי אחר להעברת המסרים.

ויליאמס הסביר שהמהלך הותיר ואקום בשוק שהרשויות עזרו למלא בעזרת אפליקציית ANOM. אנחנו פשוט לא יכולים שלא לתת עוד ועוד מחמאות ל-FBI על העבודה שהם עשו כאן", אמר ויליאמס. לדבריו, ניו זילנד היא מדינה קטנה, והיא סמכה על יכולות איסוף המודיעין של שותפותיה הזרות, ביניהן ארה"ב, אוסטרליה, קנדה ובריטניה.