בבריטניה מקיימים היום (שבת) מטח של יריות תותח בכל שעה עגולה לכבוד הנסיך פיליפ שהלך אתמול לעולמו. בעקבות מותו של בן ה-99 הורדו הדגלים במדינות הממלכה המאוחדת לחצי התורן ומנהיגים ואישי ציבור מרחבי העולם פרסמו הודעות תנחומים

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מטח הכבוד מתקיים בכל רחבי בריטניה, בגיברלטר, בלב ים, בסקוטלנד, באוסטרליה ובעוד מדינות חבר העמים לציון מותו של הדוכס מאדינבורו, שהיה בן זוגה של המלכה אליזבת' במשך יותר מ-70 שנים ומי שהיא תיארה כ"סלע" שלה. בטירת הווינדזור צעדו חיילים מיחידת הפרשים והצדיעו מול המקום שבו ייקבר פיליפ בטקס צנוע.

על פי ההוראות מארמון בקינגהאם, לא תתקיים הלוויה המונית בשל מגבלות הקורונה, ואף שהציבור התבקש שלא להתקהל - רבים הגיעו להניח זרים לזכרו. מנהיגים, שחקנים ואנשי ציבור נוספים ספדו לו והביעו את צערם על מותו. גם בישראל הגיבו על מותו של הדוכס מאדינבורו, וראש הממשלה בנימין נתניהו אף כינה אותו "עובד הציבור המושלם". 

מטח כבוד לציון מותו של הנסיך פיליפ בקרדיף, וויילס (צילום: רויטרס)
מטח כבוד לציון מותו של הנסיך פיליפ בקרדיף, וויילס | צילום: רויטרס

המלכה אליזבת והנסיך פיליפ (צילום: Fiona Hanson/PA via AP, File)
המלכה אליזבת' והנסיך פיליפ | צילום: Fiona Hanson/PA via AP, File

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן התייחס בשיחה עם עיתונאים בבית הלבן למותו של פיליפ. "הוא היה בחור נהדר", אמר. "גם בגיל 99 הוא לא האט את הקצב". בהודעה רשמית שפרסם לאחר מכן בחשבון הטוויטר שלו, כתב הנשיא שבני משפחתו של פיליפ והממלכה הבריטית כולה נמצאים במחשבותיו שלו ושל רעייתו ג'יל.

קודמו של ביידן בתפקיד, דונלד טראמפ, פרסם הודעה רשמית בשמו ובשם רעייתו מלאניה וטען שפיליפ "הגדיר את הכבוד והחן הבריטיים. זוהי אבידה קשה מנשוא, ואנחנו משתתפים בצערה של המלכה ושל משפחת המלוכה". נשיא אמריקני נוסף, ברק אובמה, אמר שהנסיך פיליפ היה "אדם יוצא דופן. הוא הוכיח שבשותפות אמיתית יש מקום לאמביציה ולחוסר אנוכיות - הכול למען מטרה נעלה אחת".

דברים דומים אמר ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון, שטען שפיליפ "מגלם דור שכבר לא נזכה לראות". ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו הודה לנסיך על תרומתו למרקם החברתי של מדינתו ושל העולם: "הוא היה אדם שפעל מתוך תחושת שליחות ומטרה".

טירת וינדזור לאחר מות הנסיך פיליפ (צילום: רויטרס)
הנחת זרים לכבוד הנסיך פיליפ | צילום: רויטרס
מניחים פרחים בחזית ארמון באקינגהם לזכרו של הנסיך (צילום: רויטרס)
תושבי לונדון מניחים פרחים לזכרו של הנסיך פיליפ בשערי ארמון באקינגהם | צילום: רויטרס

מלבד מנהיגים, גם ידוענים ואנשי תרבות ספדו לדוכס מאדינבורו. מלבד הפקת וכוכבי הסדרה "הכתר", השחקנית הוולשית קטרין זיטה-ג'ונס פרסמה את תמונתו של פיליפ בחשבון האינסטגרם שלה, וכתבה: "נוח על משכבך בשלום. תודה על מחויבותך הבלתי מתפשרת למלכה ולמדינה שלנו".

המגיש הבריטי פירס מורגן כתב שפיליפ "הקדיש את חייו לעשייה ציבורית חסרת אנוכיות, והיה סלע של תמיכה למלכה. זהו יום עצוב מאוד למדינה שלנו. תודה לך, אדוני". הזמר בוי ג'ורג' ספד לפיליפ בצורה יצירתית, וכינה אותו "סבא שובב".

בבריטניה נערכים להלוויה וממתינים להארי ומייגן

בממלכה החלו בינתיים בהכנות להלוויתו של הנסיך פיליפ, שתיערך בימים הקרובים. בהתאם לבקשתו, הוא ייקבר במתחם מיוחד בטירת וינזדור. לאחר ההלוויה, שתיערך בקפלת סנט ג'ורג' שבטירה, הדגלים בכל המבנים המשמשים את משפחת המלוכה ובמרבית מבני הממשל יירדו לחצי התורן.

בשל הגבלות הקורונה שאוסרות בשלב זה על התקהלויות של יותר משישה אנשים בחלל הפתוח, הבריטים התבקשו שלא להגיע להלוויה או לאירועים הנלווים לה. "זה זמן קשה לכולנו", נאמר בהודעה רשמית של הממשלה, "אך אנחנו מבקשים מהציבור להישמע להנחיות משרד הבריאות ולהימנע מהתקהלויות".

בהלוויה של אישיות בסדר הגודל של הנסיך פיליפ היו אמורים להשתתף מנהיגים מכל רחבי העולם, אך בשל הקורונה צפויים להשתתף בה רק כמה עשרות אנשים: בני משפחה וחברים קרובים בלבד. כעת ממתינים בבריטניה למוצא פיהם של הנסיך הארי ורעייתו מייגן, שעזבו את משפחת המלוכה בטונים צורמים וחיים כעת בארה"ב.

השניים התראיינו לאחרונה לאופרה ווינפרי וחשפו את מערכת היחסים המורכבת שלהם עם משפחת המלוכה, שהובילה לבסוף להחלטתם הדרמטית. על פי ההערכות, מייגן לא תשתתף בהלוויה בשל היריונה והארי יגיע לבריטניה לבדו. הנחיות הקורונה הקיימות מחייבות אותו להיכנס לבידוד של 10 ימים עם הגעתו למדינה, אך נראה שבשל מעמדו וגודל האירוע, הוא יהנה מהקלות מסוימות.