העצרת הכללית של האו"ם מתכנסת היום (חמישי) לדיון מיוחד בעקבות מבצע "שומר החומות" בעזה. גלעד ארדן, שגריר ישראל לאו"ם ולארה"ב, תקף בנאומו בעצרת את המדינות החברות על כך שהן נותנות לגיטימציה לחמאס בכך שהן עושות השוואה פסולה מוסרית בין ארגון הטרור הג'יהדיסטי לבין ישראל. במהלך הנאום של שר החוץ הפלסטיני שטען ש"ישראל מבצעת טבח בעזה" - שגריר ישראל לאו"ם גלעד ארדן נטש את הדיון ולאחר מכן חזר: "לקח לכם חודשים לקיים דיון על הקורונה, לעידוד טרור רק 11 ימים". 

השגריר ארדן בדיון בעצרת הכללית באו"ם (צילום: רויטרס)
השגריר ארדן בדיון בעצרת הכללית באו"ם | צילום: רויטרס

שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן פתח את דבריו: כל מי שמדבר כאן היום ולא מגנה את טרור חמאס באופן ברור וחד משמעי ולא מצליח להבחין בין פשעי המלחמה של ארגון הטרור הזה לבין ההגנה העצמית של ישראל – בוחר לחזק את הכוחות הקיצוניים ומעודד קבוצות טרור להשתמש באזרחים כמגנים אנושיים ופוגע בסיכויים לשלום. לקח לעצרת האו"ם מספר חודשים כדי לקיים דיון על מאבק עולמי בקורונה, מגיפה אשר גבתה את חייהם של מיליונים ברחבי העולם. אבל ברגע שמדובר על כינוס דיון למטרת לחץ בינלאומי על ישראל ועידוד ארגון טרור, לקח לכם רק 11 ימים".

"בזמן שהטילים של החמאס עפים לכל מקום, כולל נגד תושבי הרצועה בעצמם, אנחנו נזהרים שלא לפגוע בחיי אזרחים" המשיך השגריר. "למרות מאמצינו - חמאס בונה מנהרות מתחת לבתי ספר ומרפאות. כישראלי ויהודי כואב לי כל מוות של אזרח, אבל החמאס רואה כל הרוג כניצחון".

ארדן התריע מפני התחזקות חמאס והאנטישמיות המתגברת: "אני מודה למדינות שתמכו בזכותה של ישראל להגן על עצמה, ראשית לנשיא ביידן. אנו פועלים כדי להשיג שלום - חתמנו על הסכמי שלום, אנו בקשרי שלום עם ירדן ומצרים. נסוגנו מרצועת עזה וחמאס כבש אותה באלימות תוך כדי זריקת יריביו הפלסטינים מהפת"ח מהגגות. חמאס לא מכיר בזכותה של ישראל להתקיים, אם המוסד הזה יחזק את החמאס - הוא מגביר את הסיכוי של ארגון הטרור חמאס לרשת את הרשות הפלסטינית - אל תגידו שלא הזהרנו אתכם. לא נקבל מתקפות אנטישמיות. היום אנו רואים עד כמה האנטישמיות קרובה לאנטי ציונות אנו קוראים לכל המדינות להילחם באנטישמיות. שאף יהודי לא יפחד לחיות את חייו. אני אומר שוב - לעולם לא שוב. נעשה מה שצריך להגן על עמנו".

"ישראל הורגת ילדים במכוון"

שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאליכי, האשים בנאומו את ישראל בהרג מכוון של ילדים פלסטינים בשנתם ובפשעי מלחמה. "המסר מכאן ברור - הפסיקו את הטבח! ישראל לא מתנצלת, היא חושבת שזו זכותה להרוג אוכלוסיה אזרחית", תקף, "ישראל הרגה 65 ילדים, 50 זקנים, הם הורסים בתי ספר. ישראל ממשיכה לעבור על החוק הבינלאומי. מי שאומר שלישראל יש זכות להגן על עצמה -על מה אתם מדברים? זו מדינה כובשת! ישראל שואלת: מה אם הערים שלכם יופגזו? אני שואל - מה תעשו אם יכבשו אתכם?".

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאליכי
שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאליכי
ארדן נוטש את העצרת הכללית של האו"ם בזמן נאום של שר
ארדן נוטש את הדיון בעצרת הכללית בזמן נאום שר החוץ הפלסטיני

"אנו נמשיך להגן על אל-אקצא", המשיך אל-מאליכי, "הממשלה הנוכחית (בישראל) לא מאמינה בפתרון שתי המדינות, היא ממשיכה לכבוש ולהתעלם מההסכמים. בלי להביא את ישראל בפני בית דין - היא תמשיך להתנהג כאילו היא מעל החוק. זה הזמן לספק הגנה בינלאומית לפלסטינים".

שגריר טורקיה לאו"ם
שגריר טורקיה בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם

גם שגריר טורקיה לאו"ם תקף את ישראל בנאומו. "אסור לנו לשתוק על פשעי ישראל, זה יהיה כמו להיות שותף לפשע", הכריז והציג מפה של מדינת ישראל בטענה שזו "מפת הכיבוש". "ישראל הורגת רופאים בעזה ופוגעת במרפאות - אלו פשעי מלחמה. ישראל לבדה אחראית למה שקורה בירושלים ובעזה ואנו חייבים להעמיד אותם לדין. עזה הפכה לכלא הגדול בעולם".

הדיון בעצרת הכללית של האו"ם
הדיון בעצרת הכללית של האו"ם

בפתח הדיון אמר נשיא העצרת הכללית של האו"ם וולקן בוזקיר כי תפקיד העצרת הוא לספק "אור בקצה המנהרה" לעמים הפלסטינים והישראלים. הוא הדגיש כי העצרת הכללית חייבת למלא את תפקידה ולספק יותר מהצהרות בלבד - "אנו צריכים לתת לפלסטינים את התחושה שאנו שומעים אותם ומטפלים בבעיות שלהם", אמר.

נשיא העצרת הכללית של האו"ם וולקן בוזקיר
נשיא העצרת הכללית של האו"ם וולקן בוזקיר

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש שנאם אחריו הדגיש את הצורך בהפסקת אש בין ישראל לחמאס. "הימים האחרונים היו ימים מסוכנים בעזה ובשטחים ובישראל", אמר, "הצדדים חייבים להפסיק את הלחימה - ולהתחיל בהפסקת אש". הוא הוסיף: "אם יש גיהנום על פני כדור הארץ - אלו חייהם של הילדים בעזה היום".

"על ישראל להסכים להפסקת אש"

בשיחה בין ארדן למזכ"ל גוטרש מוקדם יותר ביקש האחרון כי ישראל תסכים להפסקת אש עוד לפני הדיון בעצרת הכללית. לטענתו המצב בעזה קשה עוד טרם המבצע וכעת הוא הוחרף עוד יותר. ארדן הביע את אכזבתו מההשוואה שעושה האו"ם לטענתו בין ישראל לחמאס והדגיש את זכותה של ישראל להגן על עצמה. עוד ציין ארדן את ירי הטילים של חמאס על מעבר כרם שלום בזמן הכנסת סיוע הומניטרי של האו"ם לרצועה ודרש מהמזכ"ל לגנות אותו. 

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש
מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש

הדיון התקיים בהשתתפות מזכ"ל האו"ם שיפתח את הדיון, נשיא העצרת הכללית, השגריר ארדן, שר החוץ הפלשתיני, שרי חוץ מסעודיה, טורקיה, תוניסיה, אלג'יריה ועוד, כמו כן נכחו סגן רה"מ ירדן, סגן רה"מ קטאר, ועשרות שגרירים. השגריר ארדן קרא למדינות לתמוך בזכותה של ישראל להגן על אזרחיה ולגנות את פשעי המלחמה שמבצע החמאס. במסגרת הדיון הורשו חברות האו"ם לנאום מהפודיום באולם העצרת הכללית, לראשונה מאז התפרצות נגיף הקורונה בעולם.

במקביל, שוחחה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל עם ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. השניים הסכימו על הצורך לתמוך בהפסקת אש במהירות בלחימה בין ישראל לחמאס.