המשטרה בהודו עצרה ארבעה חשודים במעורבות בפיצוץ בשגרירות ישראל בניו דלהי לפני כמעט חצי שנה – כך דווח היום (חמישי) בכלי תקשורת במדינה. לפי הדיווח, ארבעת החשודים שנעצרו הם סטודנטים מחבל קשמיר שבצפון המדינה, והם נעצרו בעיר קרגיל הסמוכה לגבול פקיסטן.

ארבעת החשודים נחקרו במשטרת ניו דלהי, שמסרה כי החקירה נמשכת וכי צפויים מעצרים נוספים. הערכת גופי הלוחמה בטרור בהודו היא שאירן עומדת מאוחרי הפיצוץ. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות ההודית ANI, הארבעה הובאו למעצר עד שיובאו למשפט.

החשודים נעצרו לאחר שבשבוע שעבר המשטרה פרסמה תמונות וסרטונים מצילומי אבטחה באזור השגרירות, שבהן תועדו החשודים בזמן האירוע. עוד נמסר בדיווח בתקשורת ההודית כי המשטרה הצליחה לעלות על עקבות החולייה, בעקבות מצלמות האבטחה שתיעדו שניים מהם יורדים ממונית. המשטרה מיהרה לתשאל את נהג המונית שלקח אותם, והוא הוביל אותם למקום שבו הם ירדו. לאחר מכן, נמצאה במקום מצלמה ישנה שעל פי החשד שימשה את החולייה.

פיצוץ ליד שגרירות ישראל בדלהי (צילום: reuters)
החקירה נמשכת. זירת הפיצוץ ליד שגרירות ישראל בניו דלהי, בינואר האחרון | צילום: reuters

הערכת גופי הלוחמה בטרור בהודו היא שכוח קודס של משמרות המהפכה האירניות עומד מאחורי הפיצוץ. על פי ממצאי החקירה, הפעולה בוצעה באמצעות יחידה שיעית מקומית ונעשתה במטרה לנקום את מותם של קאסם סולימאני, מפקד כוחות קודס, ומוחסן פחריזאדה, מדען הגרעין שחוסל כחודשיים קודם לכן.

בתיעוד שהוביל למעצר החושים, נראים שניים מהם צועדים ברחוב סמוך למבנה השגרירות שבניו דלהי, וככל הנראה הם נמצאים בדרכם להניח את המטען. השניים עוטים מסכות על פניהם ולובשים מעילים שחורים. אחד החשודים נראה צולע מעט בעוד חברו מחזיק תיק גדול על כתפו.

החשודים בהנחת מטען חבלה בהודו
שני החשודים שתועדו סמוך לשגרירות

המשטרה ההודית אישרה כי מדובר בשני החשודים, ומקורות אף ציינו כי שני החשודים נסעו מזירת האירוע בריקשה אוטומטית. בסרטון שפורסם נראים השניים יורדים מהריקשה והמעילים שלבשו כבר לא עליהם. לפי אותם מקורות ששוחחו עם התקשורת ההודית, נראה כי החשודים ניסו בכל כוחם לכסות על עקבותיהם.

בחודשים שחלפו מאז הפיצוץ, מבצעות הרשויות בהודו צעדי חקירה רבים כדי לאתר את החשודים, והמשטרה ההודית מציעה פרס נכבד עבור כל מידע על אודות החשודים או מידע שיכול להוביל לאיתורם. המקרה נחקר על ידי סוכנויות הביטחון ההודיות בשיתוף פעולה עם חוקרים מומחים מהמוסד.