אירן מגבירה העשרת אורניום – ומתקרבת להישג? היום (שבת) פורסם כי הושגו "הבנות חדשות" בשיחות הבין-לאומיות להצלת הסכם הגרעין של אירן עם המעצמות. עבאס אראקצ'י, סגן שר החוץ האירני שמוביל את המשא ומתן מטעמה, אישר שהושגה התקדמות – וכך גם המשלחת הסינית לשיחות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי הבכיר האירני, המשלחת מארצו הגישה הצעות לגבי נושאים גרעיניים והסרת הסנקציות. לדבריו, ניתן כבר להתחיל בגיבוש מסמך משותף "לפחות בנושאים שבהם יש תמימות דעים - אנחנו בכיוון הנכון". לא דווח במה עוסקת ההתקדמות, אך לפי ההערכות היא כוללת הסרה חלקית של הסנקציות. 

 

סבב השיחות הנוכחי החל ביום חמישי בווינה, ללא השתתפות צוות מארצות הברית – זאת לאחר שאירן סירבה למו"מ ישיר שיתנהל פנים מול פנים. בכירים באיחוד האירופי מובילים את השיחות ומעדכנים את המשלחת האמריקנית, שנמצאת במלון סמוך. הנציגים הסינים אמרו כי כל המשתתפים בשיחות הפעם – רוסיה, צרפת, בריטניה, גרמניה, אירן וסין – הסכימו להאיץ את העבודה המשותפת על הנושאים, ובהם השאלה אילו סנקציות ארצות הברית תסיר.

האדם שטוענים באירן שחיבל במתקן הגרעין בנתנז
האדם שטוענים באירן שחיבל במתקן הגרעין בנתנז

בימים האחרונים עלה חשש שהשיחות ייכשלו לאחר הפיצוץ בנתנז והתגובה האירנית – העלאת העשרת האורניום ל-60%, בצעד משמעותי לעבר נשק גרעיני אפשרי. באירן פרסמו היום את תמונתו ושמו של האדם שלדבריהם אחראי לפיצוץ - רזא כרימי - וטענו כי הוא נמלט מהמדינה. בסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) אישרו הערב כי אירן אכן העלתה את ההעשרה לרמה של 60%.

אתר הגרעין בנתנז (צילום: google earth)
אתר הגרעין בנתנז | צילום: google earth

יו"ר הפרלמנט האירני, מוחמד באקר קליבאף, הודיע אתמול שארצו הצליחה להעשיר אורניום לרמה של 60% - כפי שהבטיחה שתעשה כמעשה נקם לאחר תקיפת מתקן הגרעין בנתנז בתחילת השבוע. בציוץ בטוויטר, בישר יו"ר הפרלמנט בטהרן על ההישג שבאירן טוענים שהושג: "אני גאה להכריז שבשעה 00:40 בלילה, מדענים אירנים צעירים ונחושים הצליחו להעשיר אורניום לרמה של 60%. ברכות לאנשים האמיצים של הרפובליקה האסלאמית של אירן על ההצלחה במשימה". 

להכרזה של קליבאף הצטרף יו"ר סוכנות הגרעין האירנית, עלי אכבר סלאחי, שהודיע שלא רק שאירן הצליחה להעשיר אורניום לרמה של 60% - אלא שכעת היא מתחילה באותו תהליך גם במתקן בנתנז, שהותקף רק לפני כמה ימים - ושנטען שנגרם לו נזק משמעותי. 

הנשיא האירני, חסן רוחאני, שיגר השבוע איום לעבר ישראל ובעלות בריתה - והבטיח שארצו תפעיל צנטריפוגות מתקדמות במקום אלו שנפגעו במתקן בנתנז ותגביר את העשרת האורניום.  "זו התגובה שלנו לרוע שלכם", אמר רוחאני, "אתם לא יכולים לקיים קשר עם האומה האירנית ולבצע פשעים בנתנז. חתכנו את שתי הידיים שלכם כי ביצעתם פשעים – יד אחת חתכנו עם הצנטריפוגות המתקדמות מסוג ה-IR-6 ואת השנייה חתכנו עם 60 אחוזי ההעשרה. ברור שאנחנו לא עוצרים, אנחנו לא מחכים". 

רוחאני התייחס גם לאחראים ל"תקלה החשמלית" במתקן בנתנז: "כנראה שמדובר בפשע של הציונים. אם הציונים ינקטו פעולה נגד האומה שלנו, אנחנו נגיב. הם קיבלו תגובה ראשונה - התגובה הראשונה הייתה שאם אתה גורם לבעיה באתר הגרעין שלנו, בשטח שלנו, אנחנו לא נחליף אותן חזרה לסוג הקודם. אנחנו מסירים את הצנטריפוגות ומתקינים במקומן צנטריפוגות מתקדמות מסוג IR-6, כך תבינו שאתם לא יכולים למנוע מאיתנו להשתמש בטכנולוגיה הזו עם רשעותכם".