פרשת מותו של ג'ורג' פלוידדרק שובין, שוטר משטרת מיניאפוליס לשעבר שהואשם במותו של פלויד, הורשע הלילה (בין שלישי לרביעי) בכל שלושת הסעיפים שבהם הואשם: רצח מדרגה שנייה, רצח מדרגה שלישית והריגה. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן וסגניתו קמלה האריס שוחחו עם משפחתו של פלויד לאחר פרסום גזר הדין, ונשאו הצהרה מיוחדת ובה התייחסו להכרעת הדין: "אף אחד לא מעל החוק".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גזר הדין של שובין יינתן בעוד כחודשיים, והוא עומד בפני מאסר ממושך: העונש המירבי על עבירת רצח מדרגה שנייה הוא 40 שנים בכלא, ועל עבירות רצח מדרגה שלישית והריגה הוא עשוי לקבל 25 ו-10 שנים בהתאמה. מחוץ לאולם בית המשפט נשמעו קריאות שמחה, ושובין נאזק ונלקח מהמקום בסיום הדיון.

בהצהרה מיוחדת מהבית הלבן, ביידן והאריס בירכו על החלטת המושבעים וכינו אותה "צעד קדימה". ביידן טען שהרג פלויד היה "רצח לאור יום, שגרם לכל העולם לראות את הגזענות הממוסדת שמכתימה את האומה שלנו, ואת הייאוש והתסכול שחווים שחורים בארצות הברית מדי יום. זה יכול להיות צעד גדול במסע לעבר צדק".

עוד הוסיף הנשיא כי "אף אחד לא מעל החוק. גזר הדין של היום שולח מסר, אך זה לא מספיק". סגניתו קמלה האריס חיזקה את דבריו ואמרה כי היא חשה הקלה, אך הבהירה: "עדיין יש לנו מה לעשות".

עורך הדין של משפחת פלויד, שתקבל פיצויים של מיליוני דולרים בעקבות הרצח, כינה את ההחלטה "מפנה היסטורי אשר שולח מסר ברור בנוגע לאחריות של רשויות האכיפה", אך הבהיר שקיימת עוד עבודה וקרא להעביר חוק למניעת הרג בלתי מוצדק של אזרחים.

קית' אליסון, התובע הראשי של מדינת מינסוטה ומי שהוביל את התיק, שוחח עם התקשורת לאחר הדיון ואמר: "זה לא צדק, אלא הצעד הראשון בדרך להשגת צדק". בנוסף, הוא שיבח את עוברי האורח שדאגו לתעד את מעצרו של פלויד: "הם קיימו את חובתם האזרחית ואנו חבים להם תודה".

משפחתו של פלויד, זמן קצר לאחר הכרעת הדין:

נשיא ארה"ב לשעבר, ברק אובמה, פרסם הצהרה מיוחדת ובה טען שחבר המושבעים קיבל את ההחלטה הנכונה, אך הבהיר: "זהו צעד הכרחי בדרך לקדמה, אך זה לא מספיק. אנחנו לא יכולים לנוח. צדק אמיתי הוא הרבה מעבר לגזר דין אחד".

ב-NBA התייחסו לגזר הדין גם כן, ונציב הליגה אדם סילבר בירך על ההחלטה: "הצדק נעשה. נכפיל את המאמצים שלנו כדי ליצור שינוי משמעותי בתחום המשפט הפלילי והשיטור".

פלויד זעק לעזרה - ומת מחנק

הפרשה שזיעזעה את ארה"ב התרחשה ב-25 במאי 2020. פלויד, גבר שחור כבן 47, ניסה להשתמש בשטר מזויף בחנות בעיר מיניאפוליס, אך נתפס והמשטרה הגיעה למקום לבקשת המוכר. האירוע הסלים, והשוטר דרק שובין אזק את פלויד והצמיד אותו לרצפה, תוך שהוא מניח את ברכו על צווארו ומפעיל לחץ רב.

עוברי אורח תיעדו את התקרית ואת קריאתו של פלויד לעזרה. למרות שהתלונן כמה פעמים על כך שהוא לא מצליח לנשום, שובין לא זז. לאחר כשמונה דקות שבהן נחנק לאיטו, פלויד מת. בעקבות המקרה פרצו הפגנות רבות בדרישה לצדק ונגד גזענות בעשרות ערים ברחבי העולם. הסרטון שתיעד את האירוע הפך לוויראלי ברחבי העולם, ועורר זעם עצום.