ההסתה הטורקית נגד ישראל: הנשיא הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן, קיים מוקדם יותר היום (שלישי) שיחת טלפון עם אמיר קטאר, שיח' תמים בן חמד אאל ת'אני, על ההסלמה בישראל במהלכה ביקש ממנו להצטרף למדינות הערביות שמגנות את "התוקפנות הישראלית" כלפי הפלסטינים. בנוסף, שר החוץ הטורקי הגביר את המאמצים שלו במטרה להפעיל לחץ בין-לאומי על ישראל וביקש את תמיכתם של הירדנים והמצרים בצורה של גינויים פומביים גם מצדם.

בהודעה רשמית שהוציאה לשכת הנשיאות הטורקית, דווח על שיחת טלפון שהתקיימה בין ארדואן לשיח' הקטארי במהלכה דיברו השניים בין היתר גם על "המתקפות הישראליות במסגד אל-אקצא ונגד הפלסטינים", לשון ההודעה. במסגרת השיחה הדגיש הנשיא הטורקי כי שתי המדינות חייבות לגייס את הקהילה הבינלאומית ומדינות האזור לשתף פעולה נגד המתקפות של ישראל בירושלים ובאל-אקצא, במה שתואר על ידי ארדואן כהתנהלות "בלתי נסבלת".

על פי דיווחים ארדואן גם שוחח עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ומנהיג חמאס איסמעיל הנייה, כמו גם עם מנהיג מלזיה ומלך ירדן. ארדואן אמר למלך עבדאללה כי ההתקפות ה"לא אנושיות" נגד פלסטינים מכוונות לכל המוסלמים, ובדומה לשיחה עם השיח' הקטארי, גם פה הוא הוסיף כי טורקיה וירדן צריכות לעבוד יחד בכדי לעצור את אותן מתקפות.

הקטרים עמדו מאחורי ההכפשות (צילום: רויטרס, חדשות)
תמים בן חמד אאל ת'אני, שייח' קטאר | צילום: רויטרס, חדשות

במקביל לכל אלה, שר החוץ הטורקי קוווסוגלו מקיים בימים האחרונים מגעים אינטנסיביים עם מנהיגי האזור על רקע מה שמוגדר באנקרה "האלימות המתמשכת מצד ישראל נגד הפלסטינים". על פי הדיווחים מטורקיה, שר החוץ ערך שיחות טלפון עם עמיתיו הירדנים והמצרים בנוגע להתפתחויות האחרונות באזור במהלכן דן איתם בצעדים שיש לנקוט בזירה הבינלאומית נגד התוקפנות הישראלית.

קוווסוגלו, שנמצא כעת בביקור בערב הסעודית, כתב בטוויטר כי הוא דן עם מארחיו ב"בנושאים אזוריים חשובים, במיוחד בהתקפות על מסגד אל-אקצא והדיכוי נגד העם הפלסטיני". בימים האחרונים הוא ניהל מספר שיחות טלפון עם עמיתיו המרוקאים, האיראנים, האלג'יראים, הפקיסטנים, הרוסים, הפלסטינים והתוניסאים, כמו גם מזכ"ל ארגון שיתוף הפעולה האסלאמי (OIC), שוב גם כאן בנוגע להתפתחות בישראל בימים האחרונים.

בהצהרה של משרד החוץ הטורקי, אנקרה קראה ל"הפסקה של התקיפות האוויריות שמבצעת ישראל ברצועת עזה שגרמו למותם של אנשים רבים, כולל ילדים". עוד נכתב כי "במהלך חודש הרמדאן הקדוש, ישראל, שניסתה לגרש את העם הפלסטיני מאדמותיו במזרח ירושלים ובגדה המערבית, תוקפת את הפלסטינים שרצו לסגוד לאל באל-אקצא".

שר החוץ הטורקי מבלוט קוווסוגלו (צילום: רויטרס)
שר החוץ הטורקי מבלוט קוווסוגלו | צילום: רויטרס

שר החוץ הטורקי שוחח גם עם שר החוץ הפקיסטני שהוציא גינוי חריף לישראל באומרו "פקיסטן מגנה את האלימות שישראל מפעילה נגד חפים מפשע. הקהילה הבינלאומית חייבת למלא את תפקידה ולהפסיק את האלימות הישראלית נגד הפלסטינים. פקיסטן מתייצבת לצידם של הפלסטינים". 

אמש אלפי אנשים התאספו מחוץ לשגרירות ישראל באנקרה והקונסוליה באיסטנבול כדי למחות על מה שהוגדר "פעולות ישראל נגד הפלסטינים" למרות הסגר המלא בטורקיה. המפגינים באיסטנבול, כולל סורים ופלסטינים, נשאו דגלי פלסטין תוך שהם זועקים "חיילים טורקים לעזה" ו"מוות לישראל, די עם אמריקה".