גרסה חדשה לחיסול המסתורי: מדען הגרעין האירני מוחסן פח'ריזאדה שחוסל בסמוך לטהרן בנובמבר, נהרג לכאורה באמצעות נשק אוטומטי במשקל טונה אחת, שהוברח לאירן בחלקים על ידי המוסד. כך דיווח אמש (רביעי) העיתון הבריטי The Jewish Chronicle שלכאורה חשף פרטים חדשים על אותו חיסול, לאחר ששום גורם רשמי עדיין לא קיבל עליו אחריות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בעיתון הבריטי צוטטו מקורות מודיעיניים, שאמרו כי צוות של יותר מ-20 סוכנים, כולל אזרחים ישראלים ואירנים, ביצע את המארב שהוביל לחיסולו של מדען הגרעין פח'ריזאדה לאחר שמונה חודשי מעקב.

בניגוד לדיווח הבריטי, בתקשורת האירנית דבקים עד כה בגרסה שלפיה פח'ריזאדה מת בבית החולים לאחר שמתנקשים חמושים חיסלו אותו במכוניתו. לפי שתי הגרסאות, ישראל היא לכאורה האחראית לאירוע. זמן קצר לאחר מותו, באירן הפנו אצבע מאשימה כלפי ישראל. "אינדיקציות בולטות למעורבות ישראלית", כתב בטוויטר שר החוץ מוחמד זריף בערב החיסול.

גורמים רשמיים בישראל סירבו להגיב על החיסול עוד בנובמבר, ואמש דובר הממשלה התייחס לדיווח האחרון: "אנחנו אף פעם לא מגיבים על עניינים כאלה. לא חל שינוי בעמדתנו".

חיסול ראש תוכנית הגרעין באיראן‎
מוחסן פחריזאדה

פח'ריזאדה היה, לפי דיווחים רבים, אבי תוכנית הגרעין האירנית. על פי הדיווח של העיתון הבריטי, "אירן העריכה בסתר שיידרשו שש שנים עד שהמחליף של פח'ריזאדה יהיה מוכן באופן מלא, וחיסולו האריך את התקופה שתידרש לאירנים לפיתוח נשק גרעיני - לשנתיים במקום שלושה חודשים וחצי".

בעיתון היהודי הוותיק לא מסרו פרטים נוספים על מקורותיהם, וטענו כי המוסד הרכיב את הנשק האוטומטי על טנדר של ניסאן. עוד הוסיפו כי "הנשק המותאם אישית, שהופעל מרחוק על ידי סוכנים בשטח כשהם צפו במטרה, היה כבד כל כך מכיוון שהכיל פצצה שהשמידה את הראיות לאחר החיסול".

לפי הדיווח, "התקיפה בוצעה על ידי ישראל לבדה, ללא מעורבות אמריקנית", אך בארצות הברית קיבלו הודעה מראש על החיסול המתוכנן.