בפנים גלויות וללא פחד: עבד אל-חמיד טהרני, אייתוללה לשעבר, אירני, התייצב הערב (שני) והעניק ריאיון לטלוויזיה ישראלית מלב הרפובליקה האסלאמית. באומץ לב לא רגיל, הוא מספר על מאבקו בשלטון הדיקטטורי, הקשר שלו לעם היהודי ועל השאיפה שלו לבוא ולהתפלל בכותל המערבי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני כבר 20 שנה מדבר בצורה הכי שקופה שאפשר", הוא מתאר את יחסיו עם השלטון באירן. "אני יושב בטהרן ולא פועל בשום מדינה, ארגון או קבוצה כלשהם. אם לא מוצא חן בעיניהם שאני מדבר איתכם או עם כל אדם אחר – זו בעיה שלהם. אין לנו שום בעיה לא עם ישראל ולא עם שום מדינה אחרת בעולם".

הוא היה אדם שנשא בתואר הדתי כמעט הרם ביותר באירן – אייתוללה – ונהנה מעדת מעריצים ומייחוס משפחתי של אנשי דת. אלא שאז, לפני שנים רבות, הוא הסתבך עם המנהיג העליון הנבחר עלי חמינאי כשפרסם פסק הלכה נגד מינויו - מה שהציב אותו כמעט בעמדה של מתנגד למשטרה. התואר נלקח ממנו בסופו של דבר. "משום שהיו לי חילוקי דעות עם המשטר הם לקחו לי את התואר הדתי – אייתוללה", מסביר טהרני.

האייתוללה עבד אל חמיד טהרני
עבד אל חמיד טהרני

האייתוללה לשעבר לא חושש להביע את דעתו על המנהיג העליון. "בשנת 1986 כשהוא נבחר למנהיג הרוחני העליון של אירן, בשל היכרותי המוקדמת איתו ועם התנהגותו טענתי שהוא יהרוס בוודאות גם את הדת וגם את המדינה", הוא מספר. "בשל כך ומשום שהתנגדתי לו, ישבתי חמש שנים בבית סוהר. המחלוקת הזאת נמשכת עד היום".

כבר שנים שטהרני נחשב לאחד מקולות האופוזיציה בתוך אירן, ולכן לא מפתיע שנעצר פעמים רבות בחייו. הוא מתנגד לשלטון השמרני ומטיף להפרדה של דת ומדינה במדינה שמתבססת על שלטון הדת. הוא גם מוכר באירן כמי שנלחם על זכויות מיעוטים, בהאיים כמו יהודים, ועל זכות האירנים להפגין נגד המשטר.

האייתוללה עבד אל חמיד טהרני
עבד אל חמיד טהרני

"לצערי משום שהמשטר שלנו הוא דיקטטורי ומוגבל לשלטונו של אדם אחד שלא אכפת לו מדעתו של מרבית הציבור באירן, העם והאנשים כאן לא יכולים למחות בצורה שקטה והשלטון מדכא אותם באלימות", מתאר טהרני את המצב הפוליטי באירן.

בנוסף להיותו איש דת, הוא גם נחשב למומחה לקליגרפיה. בשנים האחרונות הוא כתב ספרי קודש רבים, חלקם גם בעברית. על פי עדותו, סוכני המשטר האירני חקרו אותו לא פעם, גם בשל כתיבת כתבי הקודש העבריים.

בסופו של ספר "עזרא" שכתב, הוא מפרט בעברית: "בסיוע ובעזרת השם יתברך נגמר כתיבת ספר עזרא הסופר על ידי עבדול-חמיד מעצומי טהראני, שנת התשע"א, בעיר טהרן. הספר החשוב והיקר הזה מראה את הקשרים ההיסטוריים והאהבה הגדולה המצויה אצל היהודים והפרסים".

האייתוללה שתומך בפיוס עם ישראל (צילום: N12)
כתב ספר בעברית | צילום: N12

לשאלה מה האירנים ברחוב חושבים על ישראל, השיב: "תבין שלאירנים וליהודים יש היסטוריה ארכת שנים של ידידות. ממה שאני רואה ושומע בשיחות עם אנשים כאן, לא נתקלתי באירנים שיש להם דעה לא טובה על ישראל. הגיע הזמן שהמשטר באירן יפסיק להמציא אויבים שאינם קיימים".

לדבריו, לישראל אין מה לדאוג מהאיומים של אירן: "אני לא חושב שהדיבורים האלה (על השמדת ישראל) הם רציניים. אל תשכחו שאת הסיסמאות האלה אמר גם סדאם חוסיין ואנחנו יודעים איפה הוא היום".

בסיום הריאיון הוא משתף שאחת ממשאלותיו היא לבקר בישראל: "אם יום אחד בריאותי תאפשר לי לעלות על מטוס, כמובן שאבוא לישראל. מאז ומעולם הבקשה שלי מאלוהים הייתה להגיע לירושלים ובמיוחד להתפלל בכותל המערבי".