הטייקון ג'ק מא, מייסד עליבאבא ואנט גרופ, לא נראה בפומבי מאז הנאום שלו ב-24 באוקטובר בכנס בשנחאי, שבו מתח ביקורת על הרגולטורים הפיננסים והבנקים בסין. היעדרותו העלתה ספקולציות רבות לגבי מצבו כולל השערות האם נעצר או בחר להוריד פרופיל. מא אפילו נעדר בנובמבר מצילומי תוכנית הריאליטי שלו, "גיבור העסקים של אפריקה", מעין כוכב נולד ליזמים אפריקאים צעירים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אולם לפי הדיווח בתקשורת הסינית המקומית בסין, מא ערך היום (רביעי) את הופעתו הציבורית הראשונה אחרי שלושה חודשים. לפי הדיווח של אתר במחוז ג'ג'יאינג במזרח סין, מחוז הבית של מא, הוא נשא נאום באמצעות וידיאו ל-100 מורים כפריים מקומיים. בעקבות הדיווח נסחרת מניית עליבאבא בהונג קונג בעליות שערים.

על פי הדיווח באתר, מא אמר למורים בין השאר כי "אני למדתי וחשבתי בימים אלה עם הקולגות שלי, ואנחנו יותר מחויבים לחינוך וצדקה". מא הבטיח למורים כי יזמין אותם לחופשה באי הטרופי האינאן בסין אחרי סיום הקורונה.

מאז אותו נאום ביקורתי ב-24 באוקטובר, השתנה משמעותית היחס של הממשל בסין לחברות של ג'ק מא. ימים לאחריו זומנו מא ומנהלים אחרים בחברת הפינטק אנט גרופ לפגישה עם הרגולטורים, שהובילה לביטול הנפקת הענק של החברה. הרשויות גם הודיעו על חקירת הגבלים עסקיים נגד חברת המסחר עליבאבא שהקים מא. כל אלו גרמו לירידה חדה במניית עליבאבא בחודשים האחרונים.

הכתבה פורסמה לראשונה בגלובס.