"פוטין בשלב האחרון של המשטר שלו": גארי קספרוב זכה לתהילה כאלוף העולם בשחמט, אבל גם כאופוזיציונר הבולט ביותר עד היום של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. בריאיון מיוחד הוא דיבר על מה שהוא חושב שיקרה לאלכסיי נלבני: "לא יראה אור יום כל עוד פוטין בשלטון". הוא דיבר גם על הגלות מהמדינה: "הייתי שמח לחזור כשאמא שלי מתה מקורונה לפני חודשיים. זה היה טראגי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"מה שקורה לאנשים כמוני, אפשר לראות בסיפור של נבלני", אמר קספרוב כשנשאל האם מסוכן עבורו לחזור לרוסיה. "ברגע שאתה מגיע במקרה הטוב יש לך מעצר בית או כמה שנים בכלא. חברים שלי כמו נמצוב פשוט נורו".

אתה חושב שיש לנבלני סיכוי נגד פוטין, שהסיפור שלו יהיה שונה?

"זה לא הסיפור של נבלבני, הוא הטריגר. כולנו צריכים להעריך אותו על זה שחזר לרוסיה אחרי שבקושי שרד ניסיון הרעלה. פוטין הראה שלא אכפת לו מדעת הקהל וממה שקורה עם המנהיגים בעולם. אני חושש שנבלני לא יראה אור יום כל עוד פוטין בשלטון".

גארי קספרוב (צילום: איגור חודינסקי, N12)
קספרוב | צילום: איגור חודינסקי, N12

הוא הוסיף: "זה מסר מאוד ברור לכל מי שתומך בנלבני ולכל העולם. פוטין סומך על תומכיו והסיפור הזה הוא יותר גדול, כולנו רוצים שהוא ישרוד כי יש לו תפקיד חשוב בעתיד של רוסיה, אבל עכשיו זה יותר על האנשים שמצטרפים לתנועה".

אתה חושב שפוטין מאבד מהכוח שלו?

"עם דיקטטורים אי אפשר לדעת, אמר קספרוב והסביר: "יש אתגרים חדשים ופוטין בשלטון במשך עשורים, אבל אפילו לדיקטטורים יש גיל. הוא הוסיף כי "לאנשים נמאס, באיזשהו שלב הם מתעייפים. יש מעט סיבות לתמוך ורואים איך הכלים של פוטין מתמעטים. הוא בשלב האחרון של המשטר, זה לא אומר שהמשטר יתמוטט מחר כי לא יודעים עד מתי זה ימשך. בדיקטטורות זה קורה לפתע והרבה דברים שקורים מתחת לפני השטח. כמו הר געש. פתאום יש התפרצות ואנרגיה שלילית מתפרצת".

לפני 8 שנים עזב קספרוב את רוסיה. "גדלתי בברית המועצות, בדרום אזרבייג׳ין, אבל ביליתי הרבה שנים במוסקבה. גרתי שם עד ההגליה הרביעית והאחרונה שלי בפברואר 2013. הייתי שמח לחזור כשאמא שלי מתה מקורונה לפני חודשיים. זה היה טראגי שהיא הייתה שם ואני הייתי פה ולא יכולתי להיפרש ממנה בפעם האחרונה".

הריאיון נערך אמש – 25 שנה ליום בו הפסיד קספרוב לדיפ בלו, המחשב של IBM. "זה רגע היסטורי כי בכל משחק ובכל דבר מכונות בסוף ינצחו, אחרי כשור שהתחרתי במחשבים הבנתי שאין דרך חזור. זו הייתה ההתחלה של עידן חדש שהבנתי שצריך לא לעבוד נגד המכונות אלא עם המכונות. אני מאמין שהעתיד הוא שיתוף פעולה שלנו עם המכונות", אמר.

קספרוב אמנם פרש ממשחק השחמט לפני 16 שנה, אך בימים אלו הוא ייעץ לסדרה "גמביט המלכה", שהחזירה את המשחק לבתים רבים ברחבים העולם. "קיבלתי טלפון ממאמן אמריקאי שעבד עם המחבר של הספר והוא הזמין אותי לפגוש את סקוט פרנק", סיפר אלוף השחמט והתייחס גם לפופולריות של הסדרה: "זה לא רק הפופולריות עם ילדים, זה עזר להורים להסתכל על זה מזווית אחרת. עד אז אמרו שהמשחק הזה הוא סכנה מנטלית לילדים".

היום הודיעה חברת improvate המחברת בין סטארטאפים ישראלים לממשלות בעולם באופן רשמי על הצטרפותו של קספרוב לוועד המנהל של החברה. אירינה נבזלין, מייסדת ויו"ר IMPROVATE: "הצטרפותו של קספרוב לחברה תתרום רבות ל-IMPROVATE ולחברות, שייהנו מניסיונו העצום בעולמות הטכנולוגיה. גארי קספרוב הוא מהמומחים המובילים בעולם המאמינים בכוחה של הטכנולוגיה, ובכך ששימוש נכון בחדשנות ישפר את חיי כולנו".