שבוע בלבד לאחר שנכנס לבית הלבן והחל לכהן בתפקידו, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן עוצר את עסקת מכירת מטוסי ה-F-35 לאיחוד האמירויות. לפי הידיעות שפורסמו אמש (רביעי) בארה"ב, מסתמן כי המהלך הינו חלק מהחלטתו של ביידן להקפיא זמנית שורה של עסקאות נשק שנחתמו בתקופת כהונתו של דונלד טראמפ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נדגיש כי מדובר בעסקאות בשווי מיליארדי דולרים שצפויות לעבור תהליך אישורים ארוך של מחלקת המדינה וגורמים נוספים בארה"ב, כאשר במרכז ניצבת עסקת מכירת ה-F-35 לאיחוד האמירויות. העסקה נמצאת עכשיו תחת בדיקה, אולם לא נאמר עד כה מה אם ישנה סיבה נוספת לכך מלבד בחינה חוזרת של החלטותיו של טראמפ.

שר החוץ גבי אשכנזי שוחח עם מקבילו, שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן, אולם נושא הקפאת העסקה עם איחוד האמירויות לא עלה בשיחתם. כעת יש להמתין ולבחון האם אכן מדובר בהקפאה זמנית, או שנראה את ההשלכות העתידיות של ההחלטה על יחסיה הדיפלומטיים של מדינת ישראל עם איחוד האמירויות.

ההסכם בין ישראל איחוד האמירויות ‎ (עיבוד: רויטרס ו-123RF)
ההסכם בין ישראל איחוד האמירויות ‎ | עיבוד: רויטרס ו-123RF

לפני חודשיים הודיע מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו כי ארה"ב אישרה את מכירתם של 50 מטוסי ה-F-35 לאיחוד האמירויות. עוד הוסיף פומפאו כי מחלקת המדינה נוטה לאשר לאמירויות רכישה של אמצעי הגנה מתקדמים – בשווי של יותר מ-23 מיליארד דולר.