ביום רביעי הקרוב בוושינגטון, יושבע ג'ו ביידן לתפקיד נשיא ארה"ב. על פי דיווחים בארה"ב, הנשיא האמריקני יעזוב את הבירה בבוקר אותו יום - ממש לפני הטקס החגיגי וייסע לבית הנופש שלו בפלורידה, שם יתחיל את החיים שאחרי הנשיאות. על פי דיווחים הנשיא מתבודד מסביבתו, בעוד עובדי הבית הלבן עוזבים בזה אחר זה. בחניית הבית, נראות המשאיות ובהם חפצי המשפחה שתצא בקרוב לדרכה החדשה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בכך יהפוך טראמפ לנשיא הרביעי בהיסטוריה שהחרים את ההשבעה של יורשו. הפעם האחרונה שבה הנשיא האמריקני היוצא סירב להגיע לטקס העברת השלטון התרחשה בשנת 1869, לפני 152 שנה. בניגוד לטראמפ, הנשיאים לשעבר ברק אובמה, ג'ורג' בוש וביל קלינטון מתכננים להגיע לטקס ההשבעה.

אולם במקום האירוע המסורתי, החליט טראמפ לקיים טקס עזיבה משלו בבסיס הצבאי אנדרוז שבמרילנד – רגע לפני המראתו. גורמים רשמיים מספרים כי האירוע יזכיר את קבלות הפנים להן זכה טראמפ במהלך ביקורים רשמיים בעולם, עם שטיח אדום, משמר צבעוני, להקה צבאית ואפילו הצדעה עם 21 תותחים.

דונאלד טראמפ - נשיא ארה"ב  (צילום: reuters)
טראמפ עוזב את הבית הלבן, ועתידו מעורפל | צילום: reuters

ברוח היחסים העכורים בין השניים, טראמפ לא הזמין את ביידן להפסקת הלחם המסורתית בבית הלבן בהתאם למסורת, וגם לא שוחח עימו בטלפון. לעומתו, סגן הנשיא מייק פנס שוחח עם היורשת שלו, קמאלה האריס, ועל פי גורמים המעורים בפרטים ביום חמישי האחרון התקשר לברך אותה ואף הציע את עזרתו. בניגוד לטראמפ, פנס צפוי להשתתף גם בהשבעתו של ביידן.

את ימיו האחרונים בבית הלבן מבלה טראמפ מבודד מתמיד. עובדים רבים כבר עזבו את המקום, בהם גם כאלו שהתפטרו לאחר המהומות בקפיטול. אחרים עוד אורזים את חפציהם האחרונים. ביום חמישי האחרון נתפסה אשתו של ראש הסגל בבית הלבן, מארק מדוז, כשניסתה לצאת ובידיה פוחלץ של ציפור. יועץ הסחר של טראמפ, פיטר נבארו, שתמך בקריאותיו של טראמפ לביטול תוצאות הבחירות, צולם כשהוא יוצא עם תמונה מפגישתם של טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג.

תומכי טראמפ מסרבים לקבל את ההפסד ופותחים במהומות ב (צילום: AP)
המהומות בקפיטול | צילום: AP

מוקדם יותר השבוע עיתונאים רבים שהחלו לסקר את עזיבתו של טראמפ, הבחינו בצוות שמכניס ארגזים ריקים לבית הלבן, לחפציהם של הנשיא ומשפחתו. האריזה נמשכה גם אתמול, והקירות עליהם היו תלויות תמונותיהם של טראמפ ומלאניה נותרו חשופים. המשאיות עם חפציה של המשפחה יצאו מהחנייה ונכנסו בחזרה. הצוות בבית הלבן הצטמצם גם הוא עד מאוד, מלבד מספר עובדים שהתבקשו להישאר על ידי הממשל החדש. ביום שני הקרוב, צוות הדוברות של טראמפ כבר ימנה שני אנשים בלבד.

מלאניה ודונלד טראמפ (צילום: חדשות 2)
טראמפ ומלאניה. התחנה הבאה: פלורידה | צילום: חדשות 2

טראמפ היה אמור לעזוב את הבית הלבן כאדם החזק ביותר במפלגה הרפובליקנית, והמועמד המוביל לעמוד בראשותה בשנת 2024. אולם הנשיא האמריקני יעזוב את וושינגטון כשעתידו אינו בטוח כלל, עם רוב במפלגתו שנרתע ממנו לאחר המהומות בקפיטול בהם נהרגו חמישה אנשים.

ההשבעה של ביידן: רחובות סגורים, האבטחה תתוגבר

הנושא של טקס ההשבעה לנשיאות של ג'ו ביידן יתקיים הפעם תחת הכותרת "אמריקה מאוחדת". בשל הגבלות הקורונה, האירוע ישודר באופן מקוון וכלל המשתתפים יחויבו בעטיית מסכות, בדיקת חום וריחוק חברתי. הטקס בקפיטול יחל בשעה 11:00 (שעון ארה"ב) ואחריו יתקיים, כנהוג, המצעד החגיגי. אחרי השבעת סגנית הנשיא הנכנסת קמאלה האריס, יושבע גם ג'ו ביידן לתפקידו כנשיא ארה"ב.

ג'ו ביידן וקמלה האריס (צילום: רויטרס)
ביידן והאריס. יושבעו ביום רביעי הקרוב | צילום: רויטרס

הכוננות בוושינגטון הבירה וסביבתה נותרת גבוהה, לאחר שה-FBI הזהיר מפני מתקפות אפשריות נגד מוסדות הממשל ברחבי המדינה. כ-15 אלף חיילי המשמר הלאומי יגיעו לתגבר את האבטחה בוושינגטון, וראש העיר קרא לתושבים להישאר בבתיהם. במהלך הטקס רחובות רבים בסביבת הקפיטול יישארו סגורים לציבור, גם רשת Airbnb מצידה ביטלה את כל ההזמנות ללינה באזור.

במהלך הטקס תבצע הזמרת ליידי גאגא את ההמנון הלאומי, אחריה תופיע גם ג'ניפר לופז. בהמשך צפויה הרמת הכוסית הנהוגה מאז שנת 1897 – מיד אחריה ביידן והאריס יעשו את דרכם במורד מדרגות הקפיטול, לקראת הצעדה החגיגית בשדרות פנסילבניה – לעבר הבית הלבן.