הפגנות הענק הקוראות לשחרורו מהכלא של מנהיג האופוזיציה הרוסי, אלכסיי נבלני, הגיעו היום (שבת) לשיאן, עם יציאתם של עשרות אלפים מתומכיו לרחובות בכל רחבי המדינה. המפגינים התכנסו בהמוניהם בערים הגדולות ובעיירות בכל שטחה של רוסיה – מסיביר שבמזרח ועד למוסקבה וסנט פטרסבורג שבמערב. על פי הדיווחים, המשטרה כבר ביצעה יותר מ-2,500 מעצרים, כאשר משטרת הקרמלין מנסה לפרק בכוח את העצרות וממשיכה במעצרים מחוץ לבית הסוהר במוסקבה. ההפגנות עשויות להיות הגדולות במדינה מאז 2017.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אשתו של אלכסיי נבלני, יוליה, סיפרה כי היא נעצרה בהפגנה במוסקבה, בה על פי הערכות השתתפו כ-40 אלף איש. נבלני קרא לתומכיו לצאת לרחובות ולמחות לאחר שנעצר בשבוע שעבר עם חזרתו לרוסיה – לראשונה מאז הורעל בגז עצבים באוגוסט האחרון בסיביר, משם פונה לטיפול רפואי בהול בברלין שבגרמניה. כדי לעורר את קהל המפגינים למחאה, צוותו של נבלני שחרר מוקדם יותר השבוע סרטון בו הציג תיעוד של ארמון יוקרתי השוכן לחופי הים השחור – ושייך לפוטין אישית. הסרטון צבר כבר למעלה מ-65 מיליון צפיות ברחבי המדינה. הקרמלין הכחיש את אמיתות התיעודים.

תומכיו של נבלני מתכננים הפגנות לשחרורו ברחבי רוסיה. (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס
תומכיו של נבלני מתכננים הפגנות לשחרורו ברחבי רוסיה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

תומכיו של נבלני מקווים שההפגנות תימשכנה כנגד כל הסיכויים – הן מאחר שהרשויות הגדירו אותן כלא חוקיות, והן בשל תנאי מזג האוויר החורפיים הקשים השוררים בימים אלה והשתוללות נגיף הקורונה במדינה – זאת כדי להפעיל לחץ מקסימלי על הרשויות ולהביא לשחרורו. אשתו של נבלני, שהצטרפה להפגנה המרכזית במוסקבה, נעצרה על ידי המשטרה.

תומכיו של נבלני מתכננים הפגנות לשחרורו ברחבי רוסיה (צילום: רויטרס, שי פרנקו, רויטרס)
צילום: רויטרס, שי פרנקו, רויטרס
תומכיו של נבלני מתכננים הפגנות לשחרורו ברחבי רוסיה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס
תומכיו של נבלני מתכננים הפגנות לשחרורו ברחבי רוסיה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

מדינות רבות במערב קראו למוסקבה לשחרר את העציר הפוליטי, מה שהצית מחדש מתחים קיימים בין רוסיה וארה"ב, במיוחד בימים רגישים אלה עם כניסת ג'ו ביידן לתפקידו. במוסקבה אף האשימו דיפלומטים אמריקנים בכך שפרסמו את נתיבי ומועדי ההפגנות למען נבלני.

יו"ר מר"צ, ח"כ ניצן הורביץ' קרא לגנות את מעצרו של נבלני וצייץ על כך בחשבון הטוויטר שלו: "ש לגנות בחריפות את מעצרו של מנהיג האופוזיציה ברוסיה אלכסיי נבאלני, ששב לארצו לאחר הנסיון להרעיל אותו", כתב. "אלפים שהעזו להביע בו תמיכה ולבטא התנגדות לשלטון פוטין - נעצרו בימים האחרונים ברחבי המדינה. אלו מעשים נפשעים. די לדיכוי".