דיווח שפורסם היום (שלישי) באתר פוליטיקו טוען כי ראש המוסד יוסי כהן ומזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו נראו אמש סועדים בוושינגטון. ברקע, הצהרתו של פומפאו שיחשוף היום מודיעין אמריקני מסווג המאשים את אירן בקיום קשרים עם ארגון הטרור אל-קאעידה, כך על פי גורמים המעורים בפרטים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי הדיווח השניים נפגשו בוושינגטון, לקראת נאום שפומפאו צפוי לשאת היום ובו ייחשף מידע מודיעיני לגבי הקשרים בין אירן לארגון אל-קאעידה. המידע נוגע בין היתר למספר שתיים בארגון, אבו מוחמד אל-מסרי, שחוסל בטהרן בתחילת אוגוסט.

ככל הנראה פומפאו צפוי לתת פרטים על טענותיה של ארה"ב כי אירן נתנה מקום מסתור למנהיגי אל-קאעידה ותמכה בארגון הטרור. כך על פי אותם גורמים, למרות ספקנות מסוימת בקהילת המודיעין ובקונגרס האמריקני.

ראש המוסד יוסי כהן 10
ראש המוסד יוסי כהן

בחודש נובמבר דיווח הניו יורק טיימס כי אל-מסרי, שהואשם בסיוע להפצצת שתי שגרירויות אמריקניות באפריקה ב-1998, חוסל על ידי סוכנים ישראלים באירן. אירן הכחישה את הדיווח – וטענה כי "לא נמצאים טרוריסטים של אל-קאעידה על אדמתה".

פומפאו האשים את אירן בקשרים עם אל-קאעידה בעבר, אולם לא סיפק לכך הוכחות. הצהרתו מגיעה שמונה ימים בלבד לפני סיום תפקידו – עם השבעת ביידן כנשיא ארה"ב. ההצהרה מגיעה אחרי הניסיונות של טראמפ ופומפאו להטיל סנקציות ולהגביר את הלחץ על אירן. יועציו של ביידן סבורים כי ממשל טראמפ מנסה להקשות על קשריו העתידיים עם אירן, והצטרפות מחודשת להסכם גרעין.