רבות דובר על ההתמודדות הכושלת של ארה"ב עם משבר הקורונה, המתבטאת בשיעור המתים והחולים המאומתים הגבוה ביותר בעולם. כעת, דוח חדש קובע שהממשל האמריקני יכול היה למנוע כ-40% ממקרי המוות מהנגיף. הוא מצביע על שורת כשלים מהשנה האחרונה ועל תנאי הפתיחה הבעייתיים שלא בהכרח היו באשמת הנשיא הקודם, דונלד טראמפ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מהדוח, אותו חיברה ועדה מיוחדת, שהתכנסה ביוזמת כתב העת הרפואי "לאנסט" כדי לבחון היבטים של מדיניות בריאות הציבור בתקופת טראמפ, עולה כי ארה"ב לא פעלה בצורה מספקת ובמהירות הנדרשת. הנשיא זילזל במגפה, תמך בתיאוריות קונספירציה, חלק על המדענים ולא עודד את הציבור לשמור על ההנחיות ולעטות מסכות. עם זאת, לטענת מחברי הדוח לא כל האשמה מוטלת על טראמפ.

"הכישלון האמריקני מושפע גם מכשלים חברתיים, שלא הולכים להיפתר באמצעות חיסון", טענה ד"ר מארי באסט, אחת מחברות הוועדה. אחת הבעיות אותן הדגישו בדוח, היא הקיצוץ בתקציבי בריאות הציבור: בין השנים 2019-2002, ההוצאה על הבריאות ירדה מ-3.21% מהתקציב ל-2.45% בלבד.

דונלד טראמפ מסכה (צילום: רויטרס)
דונלד טראמפ עם מסכה. רגע נדיר | צילום: רויטרס

יתרה מזאת, בדוח קשרו בין המדיניות הכלכלית הליברלית שנשיאים אמריקנים יישמו ב-40 השנים האחרונות, לבין הפערים והכשלים הבריאותיים שגברו מאוד בתקופתו של טראמפ. מחבריו אף ציינו שהפערים הללו נובעים בחלקם ממדיניות של עליונות לבנה. "אחד ההישגים של הדוח הוא חשיפת האמת ההיסטורית", הדגישה באסט.

כדי לבדוק כמה חיי אדם ניתן היה להציל, מנסחי הדוח השוו בין תוחלת החיים ושיעור המתים בכל שנה בארה"ב, לבין הנתונים המקבילים בשש המדינות המתועשות האחרות, כמו בריטניה וקנדה. בדרך זו, הם הראו שחייהם של מאות אלפי אמריקנים יכולים היו להינצל, גם במשבר הקורונה אך גם לפניו.

למרות שחברי הדוח הדגישו שטראמפ לא האשם הבלעדי במצב, הם הראו איך הוא הביא להחרפה של הפערים החברתיים בתחום הבריאות. לדוגמה, הוא פעל נגד יוזמות שנועדו לאפשר ליותר אזרחים ליהנות מביטוח בריאות. כתוצאה מכך, בין השנים 2018-2017, שיעור חברי הקהילה הלטינית שהחזיקו בביטוח בריאות ירד ב-2.8%, בזמן שבקרב הלבנים השיעור נותר זהה.

נוסף על כך, הדוח מראה שקיים קשר בין הקיצוצים שהוביל טראמפ לבין עלייה במקרי המוות מגורמים סביבתיים בין השנים 2019-2016. מנגד, הדוח הצביע גם על פעולה חיובית שעשה טראמפ במהלך כהונתו: תמיכתו ברפורמת כליאה שבין היתר הפחיתה את עונשי המינימום בכמה עבירות סמים.