"פשע פוטנציאלי נגד האנושות": ארגון זכויות האדם אמנסטי האשים אתמול (שישי) את אריתריאה בגין הרג מאות אזרחים במהלך יממה אחת בשנה שעברה במדינת טיגריי שבצפון אתיופיה. אריתריאה דחתה את ההאשמות אך באופן נדיר ארגון זכויות אדם שמקורו באתיופיה פרסם הצהרה שתיארה גם כן את הטבח. ההצהרה מהווה "הכרה רשמית" בכישלון הממשלה האתיופית על הטיפול בסכסוך הפנימי המתקיים במדינת טיגריי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אמנסטי אמרה כי הם שוחחו עם 41 עדים שתיארו "הרג המוני של מאות רבות של אזרחים בידי חיילים אריתראים" באקסום, עיר עתיקה שבמדינת טיגריי, והוסיפה כי ההרג בוצע במהלך 24 שעות בין התאריכים 29-28 בנובמבר. נתון זה עולה בקנה אחד עם התאריך בו נכנסה ממשלת אתיופיה למקלה, בירת טיגריי, שהייתה בשליטת כוחות מיליציה הנאמנים למפלגה פוליטית מקומית המתנגדת לממשלות אתיופיה ואריתריאה – שביניהן קיים שיתוף פעולה.

פליטים אתיופים שנמלטו מהקרבות בטיגריי עומדים בתור לקבלת מזון (צילום: רויטרס)
פליטים אתיופים שנמלטו מהקרבות בטיגריי מחכים לקבלת מזון | צילום: רויטרס

אמנסטי הוסיפה כי מעשי הרצח באקסום הם נקמה בעקבות התקפות המיליציה המקומית, וכי חיילים אריתראים הוציאו להורג גברים ונערים ברחובות ועסקו נרחבות בביזה. אריתריאה הכחישה בעקביות כי חייליה השתתפו בסכסוך בשטח שכנתה ושר המידע במדינה טען בציוץ בטוויטר כי אמנסטי לא עשתה ניסיון לברר עמם על המקרה.

בשיחה עם רויטרס, טען אדם שעבד בתחום הבניין באדיס אבבה בירת אתיופיה כי חיילים אריתראים ירו למוות בשישה מבני משפחתו ובהם אחיו בן ה-17 ואביו בן ה-78. "כול מה שהיה למשפחה שלנו, כול האושר – הכול הפך לחושך".

מפה של אזור הקרבות בטיגריי (צילום: AP)
מפה של אזור הקרבות בטיגריי | צילום: AP

אתיופיה עד כה הכחישה שאפשרה לכוחות האריתראים לשלוח חיילים כדי לסייע לה במלחמה נגד המורדים בטיגריי, אך הדוח שפרסמה אמנסטי מציג מציאות אחרת. טיגרים רבים טענו כי צבא אתיופיה נעזר בתמיכה מצד הכוחות האריתראים. "לפי דו"ח חסוי של ממשלת ארה"ב, קצינים אתיופים ולוחמי מיליציות בעלות-ברית, הובילו מסע שיטתי של טיהור אתני בטיגריי", כך על פי הניו יורק טיימס, שלפיו השיג עותק מהדיווח.

"לוחמים ופקידים מאזור אמהרה הסמוך לאתיופיה הופכים במתכוון את טיגריי המערבית להומוגנית מבחינה אתנית, באמצעות שימוש בכוח מאורגן ובהפחדה", ציטט הטיימס את הדיווח. ממשרדו של ראש הממשלה, אביי אחמד, נמסרה הצהרה כי הוא מברך על 'סיוע טכני בינלאומי' בחקירות משותפות על הפרות זכויות לכאורה בטיגריי.

ראש ממשלת אתיופיה אביי אחמד
ראש ממשלת אתיופיה, אביי אחמד: "מברך על הסיוע הטכני הבין-לאומי בחקירות"

הוועדה האתיופית הממלכתית לזכויות אדם פרסמה גם היא הצהרה שתוזמנה במקביל לדוח אמנסטי, בה נאמר כי מחקירות ראשוניות עולה כי חיילים אריתראים הרגו מספר לא ידוע של אזרחים באקסום. עוד נטען כי: "ההרג הוא כנקמה על פיגוע קודם של חיילי החזית העממית לשחרור טיגריי, מפלגת השלטון המודחת באזור".