משבר האקלים כאן: שנה אחרי גל השריפות האימתני, ממשלת אוסטרליה הודיעה היום (ראשון) על "אסון טבע" נוסף בחלקים ממדינת ניו סאות' וויילס, זאת לאחר שגשמים כבדים פקדו את המדינה והציפו חלקים גדולים ממנה. מאז יום חמישי הגשם לא הפסיק כשאמש סכר מרכזי שעלה על גדותיו גרם להצפות קשות והביא לפינויים של אלפי תושבים מהבתים מחשש לחייהם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הממשלה המקומית של מדינת ניו סאות' וויילס והממשל האוסטרלי הפדרלי חתמו בסך הכול על 16 מזכרי "אסון טבע" באזורי מרכז וצפון-מרכז המדינה בשל ההצפות, זאת במטרה להזרים כסף שיעזור לתושבים ולמדינה להתמודד עם הנזקים. השר לשירותי חירום, דיוויד אליוט, אמר אמש במהלך מסיבת עיתונאים כי עד כה לא דווח על אבדות בנפש אולם "אנחנו מתקרבים במהירות למוות הבלתי נמנע".

משפחות רבות אולצו לפנות את בתיהן במהלך הלילה, זאת לאחר שנהרות סמוכים עלו על גדותיהם וגרמו להצפות מסכנות חיים. ראש ממשלת ניו סאות' וויילס, גלאדיס ברג'יקיאן, הסבירה כי ההערכה היא שבמהלך יום ראשון יפונו לפחות 4,000 בני אדם נוספים ממגוריהם. "לא ראינו דבר כזה מאז שנות השישים", אמרה ברג'יקיאן, "בחלקים מהמקומות אלו הצפות של פעם בעשור, בחלקים אחרים - אלו הצפות של פעם בחמישים שנה".

הצפות באוסטרליה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס
ההצפות הקשות ביותר באוסטרליה בשנים האחרונות (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס
הצפות באוסטרליה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס
הצפות באוסטרליה (צילום: AP)
צילום: AP
הצפות באוסטרליה (צילום: AP)
צילום: AP

מאז יום חמישי האחרון שירותי החירום הגיבו לכ-7,000 קריאות מצוקה. מעדויות שהגיעו לרשת CNN עולה כי בתים נסחפו בשל עוצמת הזרימות ובחלקים נרחבים הרחובות והכבישים עלו על גדותיהם כשהמים הגיעו לגובה הברך. "קורה פה משהו אחר" הסבירה ברג'יקיאן לאזרחים, "מה שאנחנו עוברים כרגע הוא אחר ממה שהייתם רגילים אליו בחמישים שנה האחרונות, תתייחסו לכך ברצינות בבקשה".

הגשמים הכבדים צפויים להמשיך לרדת בימים הקרובים, כשהתחזית מראה על מערכת נוספת שתעבור מעל המדינה ממערב למזרח. האזורים שנפגעו בצורה הקשה ביותר צפויים לרשום כמויות גשם גדולות פי ארבעה מהממוצע החודשי של מרץ - כמויות שירדו ביומיים בלבד. ההפוגה הראשונה צפויה לקרות רק ביום רביעי, כשהגשמים יהפכו לממטרים קלים.