מותחים ביקורת על ישראל: בזמן שמדינות רבות פועלות ללא אות כדי להשיג חיסונים לקורונה, הן הופתעו לגלות כי בארץ ישנן מנות רבות של חברת מודרנה שאינן בשימוש, כך על פי בלומברג. בכתבה שפורסמה היום (שבת) בסוכנות הידיעות אף הטילו דופי בהתנהלות של ישראל, שלדבריה אינה מספקת חיסונים למילוני פלסטינים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בבלומברג טענו כי היצע החיסונים בישראל גבוה מהביקוש, לנוכח העובדה כי בארץ נחתמו חוזים שאפשרו קבלת מיליוני מנות חיסון של פייזר - בתמורה להעברת מידע על המתחסנים. על אף שישראל המובילה בשיעור המתחסנים לנפש ביחס לעולם, נכתב כי נכון לעכשיו לא נרשמה היענות גבוהה להתחסנות בקרב בני ה-50 ומטה כש-40% מאוכלוסיית המדינה כבר קיבלה את המנה הראשונה נגד הנגיף. 

"כמות החיסונים של מודרנה בישראל קטנה"

"הודות למשלוחים הקבועים של פייזר, המשלוח של מודרנה המסתכם בכ-100 אלף מנות נותר באחסון", כך על פי אלי גלעד, בכיר במשרד הבריאות שצוטט בכתבה. עוד הוא הוסיף כי כמות החיסונים של מודרנה בישראל קטנה מאוד ועל כן, לא משתלם להכניס חיסון נוסף לשימוש בעת שמשתמשים במיליוני מנות החיסון של פייזר, לדבריו.
 
בנוסף, הוא אמר כי האספקה של חברת מודרנה ניתנת לאחסון למשך חצי שנה, כך שבסופו של דבר ייעשה בה שימוש. אבי לוין, מנהל מתחם החיסונים של קופת החולים כללית בתל אביב, אמר לבלומברג כי לא פורסמו הנחיות באשר לשימוש בחיסונים.
 

מה עם הפלסטינים?

אף על פי שישראל העבירה בתחילת החודש את הפעימה הראשונה של מנות החיסון של מודרנה לרשות הפלסטינית, לאחר שהדרג המדיני אישר את העברתם של 5,000 חיסונים לצוותים הרפואיים בגדה - הביקורת לפיה ישראל מתעלמת מהפלסטינים נמשכת. בצל הדברים, הדגיש סגן שר הבריאות יואב קיש לסוכנות הידיעות, כי אפילו תוכנית לחיסון הפלסטינים שעובדים בישראל אינה באופק. המשלוח שהועבר לאחרונה במעבר ביתוניא כולל 2,000 חיסונים ובהמשך צפויה לעבור הפעימה השנייה, שתכלול 3,000 מנות נוספות.