דרמה מדינית: התובעת בבית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג, פאטו בנסודה, הודיעה היום (רביעי) שבית הדין יפתח בחקירת פשעי מלחמה של ישראל בשטחי הגדה המערבית. ההחלטה מגיעה אחרי שבית הדין פסק לפני כחודש שניתן לחקור פשעים באזור זה. נתניהו תקף בחריפות את ההחלטה: "ישראל נמצאת היום תחת התקפה. זוהי תמצית האנטישמיות ותמצית הצביעות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נתניהו כינה את בית הדין בהאג "מוטה", והוסיף: "בית הדין החליט שדווקא חיילינו הגיבורים והמוסריים, שנלחמים נגד הטרוריסטים האכזריים ביותר עלי אדמות, הם פושעי מלחמה".

בהודעה שהתפרסמה באתר בית הדין, ציינה התובעת בנסודה שהחקירה תעסוק בפשעים שהתבצעו לכאורה בגדה המערבית, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים מ-13 ביוני 2014. "להחלטה לפתוח בחקירה קדמה עבודת הכנה מדוקדקת שנמשכה קרוב ל-5 שנים", כתבה תובעת בית הדין.

"אני זוכרת את הטענות שהועלו על התנהלות צבא ההגנה לישראל בפרשת ה'מרמרה'", המשיכה בנסודה. "באותה פרשה סירבתי, כתובעת, לפתוח בחקירה ללא בסיס סביר. במצב הנוכחי, לעומת זאת, יש בסיס סביר לחקירה. בסופו של דבר, הדאגה המרכזית שלנו חייבת להיות לקורבנות הפשעים, הפלסטינים והישראלים, הנובעים ממעגל האלימות וחוסר הביטחון הארוך שגרם סבל וייאוש עמוק מכל הצדדים".

3 חיילים נעצרו בחשד לסחר בסמים (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
חיילי צה"ל בשטחים, ארכיון. בית הדין יחקור את פעולות הצבא | צילום: דובר צה"ל, חדשות

בנסודה חתמה את ההודעה בציפייה לקבל את שיתוף הפעולה המירבי של הצדדים המעורבים: "מקבלים בברכה את האפשרות לעבוד עם ממשלת ישראל ועם הרשות הפלסטינית. אנו מקווים להשיג מידה מסוימת של אחריות וצדק לטובת קורבנות הפשעים המעוגנים באמנת רומא".

מלבד נתניהו, בישראל כצפוי תקפו את ההחלטה. "בית הדין הוכיח היום שאין לו שום רצון להביא צדק, אלא להלך אימים על ישראל", נמסר בהודעה רשמית של מועצת יש"ע. "האנטישמיות שמובילה את בית המשפט הבין-לאומי בהאג, היא עוד חלק בשרשרת ארוכה של מעשיות שרחוקות מהמציאות".

מנגד, ברשות הפלסטינית בירכו על ההחלטה של בית הדין: "צעד מיוחל שמשרת את החתירה הבלתי נלאית של פלסטין לצדק ואחריות, שהם עמודי התווך החיוניים של השלום שהעם הפלסטיני מבקש ושמגיע לו".

גם דובר החמאס ברצועת עזה בירך על החלטת בית הדין בהאג: "זהו צעד קדימה בדרך להשגת צדק לקורבנות עמנו. ההתנגדות שלנו היא לגיטימית, והיא באה להגן על עמנו. כל החוקים הבין-לאומיים מאשרים התנגדות לגיטימית".