בארה"ב צפויים להטיל סנקציות כבר השבוע על בכירים ברוסיה שקשורים להרעלת מבקר הקרמלין אלכסיי נבלני - כך מסרו הלילה (בין שני לשלישי) לרויטרס שלושה מקורות שונים. המקורות סירבו להגיד נגד מי בדיוק יינקטו הצעדים או באילו אמצעים בדיוק מדובר. נבלני טס לסיביר באוגוסט בשנה שעברה והחל להפגין סימנים של הרעלה בטיסה. הוא הועבר לגרמניה, ורופאיו הגיעו למסקנה שהורעל באמצעות גז עצבים מסוג "נוביצ'וק".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מומחי זכויות אדם באו"ם אמרו אמש שהשלטון ברוסיה אשם בניסיון להרוג את נבלני כחלק מדפוס התקפות על מבקרים, שנועד לבטל את חילוקי הדעות במדינה. מדינות מערביות רבות מעריכות כי נבלני הורעל באמצעות גז עצבים, אך בקרמלין הכחישו כל קשר להרעלה וטענו כי לא הייתה לכך הוכחה כלשהי. 

בזמן כהונתו, נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ לא פעל כדי שרוסיה תישא באחריות למעשים. אחד המקורות של רויטרס טען כי קיים סיכוי שביידן יטיל את הסנקציות כבר היום בתיאום עם האיחוד האירופי, ששריו כבר סיכמו על הטלת סנקציות על 4 מקורבים לנשיא רוסיה פוטין.

ג'ו ביידן חותם על צווים (צילום: רויטרס)
"בעלת מוטיבציה פוליטית". ביידן מביע ביקורת על כליאתו של נבלני | צילום: רויטרס

לאחר טיפולו בגרמניה שב נבלני בן ה-44 לרוסיה בינואר. הוא נעצר ומאוחר יותר נידון ליותר מ-2.5 שנות מאסר בגין הפרת תנאים שהיה צריך לעמוד בהם. נבלני טוען כי הראיות על אותן הפרות נאספו על מנת להפליל אותו.

הנשיא האמריקני ג'ו ביידן כינה בחודש שעבר את כליאתו של נבלני "בעלת מוטיבציה פוליטית" וקרא לשחררו. הוא התחייב לגישה חדשה וקשה כלפי מוסקווה, באומרו כי ארצות הברית כבר לא 'תתהפך' לנוכח פעולה אגרסיבית של רוסיה. כעת נמתין לראות אם אותן סנקציות מדוברות יוטלו ומה הן ייכללו.

וושינגטון ומוסקבה חולקות על מגוון רחב של נושאים מעבר לנבלני, כמו שאיפותיה הצבאיות של רוסיה באוקראינה ובגאורגיה, וכמו מתקפת סייבר שבוצעה לעבר סוכנויות ממשל ארה"ב בשנה שעברה, שגם בנוגע אליה וושינגטון מאשימה את רוסיה.

משרד החוץ האמריקני לא הגיב לרויטרס באופן מיידי לבקשת התייחסות לאפשרות הסנקציות.