מומחים שמעורים בנושא מעריכים שחילוץ ספינת המשא שנתקעה בתעלת סואץ עלול לקחת ימים או אפילו שבועות, כך דווח היום (שישי) ברשת CNN. הספינה "אבר גרין" ששוקלת 224,000 טון, וחוסמת את אחד מהנתיבים הימיים העמוסים ביותר בעולם מאז יום שלישי, נתקעה על גדות התעלה בשל תנאי מזג האוויר הקשים.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

צוות החילוץ ינסה לרוקן חלק מהדלק בספינה ולהוציא ממנה את המים הנקיים במאגר שלה. וכך, כשתבוא הגאות - ינסו להזיזה. אם זה לא יעבוד, הצוות יצטרך להוריד את המכולות שעל הספינה ולנסות לחפור או לשטוף את גדות החול שעליהן תקועה הספינה. "זה עלול לקחת ימים עד שבועות", אמר גורם בכיר שמקורב לחברה שעומלת כעת על חילוץ הספינה.

הספינה שתקועה בתעלת סואץ (צילום: CNN)
הניסיונות לחלץ את הספינה | צילום: CNN
ספינת משא, תעלת סואץ, ספינה
ספינת משא שנתקעה בתעלת סואץ

הספינה, שאורכה 400 מטר ורוחבה 59 מטר, ממשיכה לחסום את המעבר לשני הכיוונים של אפיק הסחר העולמי. "אין שום פתרון מלבד לחפור סביב הספינה, וזה מה שהם עושים כעת באמצעות מחפרות", אמר גורם שמעורב בנושא ל-CNN. "אך הבעיה היא שהאדמה באזור זה סלעית, ושוברת את הציוד".

ספינת משא, תעלת סואץ, ספינה
ספינת משא שנתקעה בתעלת סואץ

בינתיים, לפחות 160 ספינות המובילות דלק ומטען חיוני ממתינות לעבור בנתיב המים החסום. ביום רביעי דווח על פקק התנועה האדיר שנוצר בתעלת סואץ. על פי ההערכות אז, מה שהביא לתקיעת הספינה הוא מזג האוויר החריג באזור - משב רוח חזק הסית את הספינה ממסלולה והביא לעצירתה.

תעלת סואץ המחברת בין האוקיינוס ההודי והים התיכון נחשבת לאחד מנתיבי השיט והסחר החשובים ביותר בעולם, ומדי יום ספינות משא רבות עושות את דרכן בה. על פי חלק מההערכות, משק האנרגיה העולמי צפוי להיות מושפע מפקק התנועה שנוצר, ולא מן הנמנע שמחירי הנפט יעלו בעקבות המשבר.