במשך 70 שנה לא ניתן עונש מוות לאישה בארצות הברית – והיום (שלישי) זה היה אמור לקרות שוב. אלא ששעות לפני ביצוע גזר הדין, החליט בית המשפט האמריקני כי ליסה מונטגומרי, בת 52 שהורשעה ברצח והייתה אמורה להיות מוצאת להורג, תישלח לבדיקת כשירות נפשית. אם המהלך ייצא לבסוף אל הפועל, היא תהפוך לאישה ה-6 בהיסטוריה האמריקנית שמקבלת את העונש הזה. בחודש שעבר חלה דחייה ראשונה, לאחר שבית המשפט הורה להשהות את ביצוע גזר דינה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מדובר ביישום נוסף של מדיניות ממשל טראמפ, שחידש את השימוש בהוצאות להורג ביולי האחרון, אחרי הפסקה של 17 שנים. משפחתה של מונטוגומרי הגישה ערעור וחשבה שתצליח לדחות את ההכרעה ולהמיר את עונשה למאסר עולם לקראת ימי כהונתו של הנשיא הנבחר ביידן, שידוע כמתנגד לשיטת הענישה הזו. בחודש שעבר דחה השופט המחוזי בארצות הברית את הוצאתה להורג, בטענה שלהגנה לא ניתן מספיק זמן לבקש חנינה.

בהיסטוריה האמריקנית, 5 נשים בלבד הוצאו להורג במשפט פדרלי, האחרונה שבהן הייתה לפני 70 שנה. במהלך המילניום הנוכחי, 13 אסירים גברים נענשו בצורה הזו, ומאז 1790 – הוצאו להורג כ-350 אסירים אמריקנים.

"נשים בדרך כלל אינן מבצעות את הפשעים הכשירים להוצאה להורג", אמרה מרי וולק אטוול, מחברת הספר "אחיות מרושעות" לניו יורק פוסט. "רצח בנסיבות מחמירות בדרך כלל הוא זה שמוביל לעונש מוות. אבל נשים בדרך כלל אינן רוצחות במהלך שוד או אונס, או באכזריות מיוחדת. כמעט כל הנשים שרוצחות עשו זאת למישהו שהכירו – בעל, חבר או אישה שהייתה איתה בקשר, או לחלופין רצח שנובע משנים של התעללות".

ליסה מונטגומרי (צילום: iam_attika, מתוך instagram)
ליסה מונטגומרי, שצפויה להיות מוצאת היום להורג בארה"ב | צילום: iam_attika, מתוך instagram

ליסה מונטגומרי הורשעה ברצח ב-2004 של בובי ג'ו סטינט, אישה הרה בת 23 ממיזורי, שאותה חנקה למוות בהיותה בחודש השמיני להריונה. היא אף חתכה את בטנה באמצעות סכין מטבח ופגעה בעובר, שבמזל גדול נותר בחיים. היא לקחה את הפגה, בת 8 חודשים, וניסתה לטעון שמדובר בבת שלה.