בעולם מביטים בדאגה לעבר תעלת סואץ, לאחר שאתמול (שלישי) נתקעה בה ספינת משא וחסמה את נתיב השיט החשוב. בשל כך נוצר בתעלה, המצויה בבעלות מצרית, פקק תנועה אדיר של עשרות ספינות משא. על פי ההערכות, מזג האוויר החריג באזור גרם למשב רוח חזק שהסית את הספינה ממסלולה והביא לעצירתה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הספינה "אבר גיבן", המצויה בבעלות טייוואנית והייתה בדרכה לנמל רוטרדם בהולנד, ככל הנראה עלתה על שרטון ונתקעה לרוחב התעלה, המוערך בכמה מאות מטרים באותה נקודה. אורכה של הספינה מגיע ל-400 מטרים ורוחבה מגיע ל-60 מטרים. על פי ההערכות משקלה מגיע לכ-200 אלף טונות. תעלת סואץ נחשבת לנתיב תעבורת הנפט המרכזי מהמזרח למערב, ועל פי ההערכות, מעבר לכמה עשרות הספינות הממתינות בפקק שנוצר, תנועתן של עוד מאות ספינות ומכליות בים מושפעת בשל כך.

 

 

הבוקר הגיע מניין הספינות התקועות בפקק התנועה שנוצר ליותר מ-20, וטרם ברור עדיין מתי תחולץ הספינה. מטעם החברה המפעילה את הספינה נמסר כי נשקלת האפשרות שמשב רוח חזק הסית את הספינה מכיוון השיט שלה - מה שהביא לפגיעת חרטומה באחת מגדות התעלה.

תעלת סואץ המחברת בין האוקיינוס ההודי והים התיכון נחשבת לאחד מנתיבי השיט והסחר החשובים ביותר בעולם, ומדי יום ספינות משא רבות עושות את דרכן בה. טרם נמסרה הודעה רשמית מטעם הרשויות המצריות המפעילות את התעלה, ועדיין לא ברור כיצד צפויה הספינה להיחלץ. על פי חלק מההערכות, משק האנרגיה העולמי צפוי להיות מושפע מפקק התנועה שנוצר, ולא מן הנמנע שמחירי הנפט יעלו בעקבות המשבר.