לאחר הריאיון הסוער והחושפני, כלי תקשורת בממלכה מדווחים על התגובות בארמון ובמשפחת המלוכה. בדיילי מייל דיווחו שארמון בקינגהאם "משותק מאימה ומחרדה" אחרי שהנסיך הארי "התפוצץ על משפחתו", משפחת המלוכה, בריאיון שהדהד בכל העולם והביא את הצהובונים הבריטיים לתאר את המשפחה כנגועה בגזענות, בנקמנות, בקטנוניות וגם בפחד מהתקשורת. על פי הדיווח, אחרי שידור הריאיון, משפחת המלוכה ערכה סוג של ישיבת חירום ובסיומה אפילו נוסחה הצהרה משותפת - אבל המלכה סירבה לחתום על הצהרה, סירוב שמנע את פרסומה.

>> פודקאסט "אחד ביום": הריאיון של הנסיך הארי ומייגן שטלטל את הממלכה

>> הבריטים המומים: ההאשמות של הנסיך הארי ומייגן מרקל כלפי משפחת המלוכה

>> נחשפו הקדימונים מהריאיון של הארי ומייגן עם אופרה ווינפרי

 

לפי הדיווח, המלכה אליזבת', הנסיך צ'רלס והנסיך ויליאם הסתגרו כדי לדון במשבר סביב השאלה "איך להגיב לשורה של ההאשמות שהעלו הארי ואשתו מייגן במהלך הריאיון לרשת הטלוויזיה האמריקנית". עם עלות השחר, בממלכה יצאה קריאה לערוך פגישת משבר שבה היו מעורבים בני המשפחה ובכירים נוספים באופן אישי בטלפון וגם באמצעות שיחת וידאו.

כלי תקשורת בממלכה ידעו לספר שאותה הצהרה הוכנה על ידי ארמון בקינגהאם והדגישה את אהבתה של משפחת המלוכה לבני הזוג, בניסיון למנוע מתיחות נוספת, לפחות ברמה התקשורתית. בטיימס דווח שהמלכה החליטה שלא לחתום על ההצהרה, בשל זהירות ורצון להימנע מהחלטה שתקבל בין לילה.

המלכה אליזבת (צילום: GettyImages-WPA Pool / Pool)
סירבה לפרסם צהרה כי חששה להגיב באופן נמהר. המלכה אליזבת' | צילום: GettyImages-WPA Pool / Pool

גם המזכיר הפרטי של המלכה, סר אדוארד יאנג, ומזכירו הפרטי של צ'רלס, קלייב אלדרטון, צפו בריאיון מהארמון. אנשי צוות אחרים צפו בו במחשבים הניידים שלהם בזמן שעבדו מהבית, כך על פי הדיווח של העיתון דיילי טלגרף. לאחר מכן, העוזרים נאלצו להכין תדרוכים לבני המשפחה המלכותית והסכימו כי כל תגובה תצטרך להיות מתואמת בין המלכה, צ'ארלס וויליאם.

בארמון בקינגהאם בכלל לא ידעו על ההחלטה של בני הזוג לערוך את הריאיון לפני שהוכרז לראשונה בחודש שעבר, ובאחד הדיווחים תואר שבזמן השידור בארה"ב, כלומר בשעת לילה מאוחרת בבריטניה, נרשמה "ערנות" בארמון עד השעה שלוש לפנות בוקר ושבני המלוכה צפו בריאיון באמצעות קישור וידיאו בשידור חי מארה"ב. בזמן הצפייה, כך דווח, הייתה "תחושת אימה ועצב".

הנסיך צ'ארלס מבקר בדורהאם (צילום: GettyImages - Chris Jackson)
הסתגר עם אמו המלכה כדי לדון בהשלכות. הנסיך צ'ארלס | צילום: GettyImages - Chris Jackson

הדיילי מייל דיווח שעובדי משק הבית, שרבים מהם תמכו בבני הזוג כמיטב יכולתם במהלך "שלוש שנים קשות מאוד", חשו "כועסים ומאוכזבים" על הדברים נגד הארמון שנאמרו בריאיון, אך עם זאת היו נחושים להפגין "איפוק ואומץ", ולו למען בריאותו של הנסיך פיליפ הקשיש והמלכה.

"הצוות מבולבל, אבל יש גם תחושה חזקה של צורך לשמור על שתיקה מכובדת ולהראות חסד וחמלה", אמר גורם בחצר המלוכה. "יש הרבה אנשים שרוצים להגיב - אבל אף אחד לא מנצח בקרבות כאלה. אחרי הכול כל זה נגמר, צריך לבנות גשרים".

יותר מיממה וחצי חלפה מאז שידור הריאיון, וככל שעובר הזמן – נראה שסערת הריאיון לא שוככת, אלא רק גוררת עוד ועוד איבה ציבורית כלפי הארמון והתקשורת. הציבור ונתיני הממלכה - רוצים לשמוע תשובות רשמיות ותגובות לטענות הקשות.

הנסיך הארי ומייגן מרקל מתנשקים אחרי טקס חתונתם (צילום: Ben Stansall, ap)
הארי ומייגן ביום חתונתם בטירת וינדזור | צילום: Ben Stansall, ap

מקורבים לארמון תיארו בפני הצהובון הבריטי מצב רוח קשה בקרב משפחת המלוכה, "הלם אישי ועצב אישי". גורם שמקורב למשפחה, שסירב להזדהות בשמו, תיאר שהנסיך לחץ על "כפתור שיגור הגרעין על משפחתו", והוסיף: "האנשים פשוט מבולבלים".

הריאיון של בני הזוג ברשת CBS ששודר לראשונה בלילה שבין ראשון לשני בלילה ואז שוב בבריטניה (וגם בישראל), צוטט כמעט בכל שפה אפשרית. הם תיארו בפני המראיינת אופרה ווינפרי משפחה מקרטעת שהתנכלה להם ושניסתה בכמעט כל דרך להקשות על הזוגיות שלהם.

כך למשל, בני הזוג האשימו את אחד מבני המשפחה המלכותית בגזענות, מבלי להגיד במי מדובר, וטענו שקרוב או קרובת המשפחה שאלו "כמה כהה" התינוק שלהם יהיה. הם גם אמרו ש"גורשו" מבריטניה, בין השאר בגלל אותה גזענות, והאשימו את מנהלת הארמון בכך שלא תמכה במייגן כשחשבה לשים קץ לחייה.

הארי חשף קרע עם אביו וטען: המשפחה שלי ניתקה אותי מבחינה כלכלית. הוא אמר שהמלכה קיבלה ייעוץ גרוע, וגם ביטלה את הפגישה שנקבעה בין בני המשפחה. מייגן האשימה גם את גיסתה קייט שטענה שלארצ'י לעולם לא יהיה תואר מלכותי או ביטחון אישי, וטענה שיועצי ומנהלי הכתר משקרים כדי להגן על בני משפחה אחרים וגם על יורשי עצר נוספים.

לורד זאק גולדסמית', שר בכיר בממשלה הבריטית ובעל בריתו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון, הדהד אתמול את הלך הרוח של רבים בחוגים החברתיים של משפחת המלוכה. הוא הגיב לתיאורים בבריטניה שהדוכס והדוכסית "העמיסו מטוס והטילו על הארמון פצצה כבדה אחרי פצצה כבדה" וכתב: "לא 'ארמון בקינגהאם' - משפחתו של הארי. הארי מפוצץ את משפחתו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות