הפקק בתעלת סואץ משתחרר: ספינת המכולות הענקית "אבר גיבן" שנתקעה בתעלת סואץ, חולצה היום (שני) לאחר שישה ימים של מאמצים ממושכים. ספקית השירותים בתעלת סואץ הודיע כי אנשיה שיחררו בהצלחה את ספינת המכולות, שגרמה במשך קרוב לשבוע לחסימתו של אחד מצירי השיט החשובים בעולם הסחר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"היא חופשייה", סיכם בשתי מילים צוות רשות התעלות שחילץ את האונייה. ספינת הענק, המתפרסת לאורך של 400 מטר, נתקעה באלכסון במקטע הדרומי של תעלת סואץ בשל הרוחות העזות. חילוץ הספינה התאפשר בזכות עבודות חפירה רבות שהתקיימו במהלך סוף השבוע והושלם באמצעות סיוע של סירות גרירה.

 

 

לפי הדיווחים, לפחות 370 ספינות ממתינות למעבר בתעלה, לרבות עשרות ספינות מכולה, נושאות סחורות, מכליות נפט ומכליות גז. כמו כן, ייתכן כי יידרשו כשלושה ימים כדי לנקות האזור וטפל בכלל השיבושים שנגרמו בעולם הספנות בשל התקלה.

יו"ר רשות תעלת סואץ אמר כי הספינה נתקעה ככל הנראה כתוצאה מתקלה טכנית או בגלל טעות אנוש. לדבריו, אם המאמצים שנעשים כעת לחילוץ הספינה לא יעלו יפה, הם ינסו להקל על המשקל של הספינה ולהוריד חלק מהמטען שנמצא עליה.

ספינת הענק אבר גיבן תקועה בתעלת סואץ (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

"יש לנו ציוד שלרוב המדינות אין ואנחנו בודקים איזו עזרה אנחנו יכולים להציע", אמר ביידן לפני יומיים. ההערה של נשיא ארה"ב הגיעה אחרי שמספר גורמים בכירים בממשל אמרו כי חיל הים מוכן לשלוח צוות גוררים מומחה לתעלה אך מחכה לאישור של הממשלה.