צפון קוריאה בפרובוקציה ראשונה מול ממשל ביידן: המדינה שיגרה 2 טילים לטווח קצר מתחומיה - כך דיווחו הלילה (בין שלישי לרביעי) בארה"ב ויפן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי הדיווח ב"ניו יורק טיימס", דרום קוריאה הייתה הראשונה לזהות כי המדינה הצפונית שיגרה 2 עצמים בלתי מזוהים מחופיה, אך ראש ממשלת יפן יושידה סוגה היה המנהיג האזורי הראשון שזיהה כי מדובר בטילים בליסטים. גם בכיר אמריקני אישר כי אכן מדובר בטילים.

"זה מאיים על שלום יפן ובטחונו של האזור וזו הפרה של החלטות האו"ם", כתב המנהיג היפני בטוויטר והתייחס לאיסור שהטילה מועצת הביטחון על צפון קוריאה לפתח ולבצע ניסויים בטכנולוגיות של טילים בליסטים. "אני מתנגד ומגנה זאת בתוקף".

מאיים על העולם. קים ג'ונג און (צילום: Reuters)
מנהיג צפון קוריאה, קים ז'ונג און | צילום: Reuters

יושידה סוגה טען כי הטילים נפלו במים שבין צפון קוריאה ליפן, סמוך לאזור המים הכלכליים של מדינתו. לפי הצבא היפני, הטילים עפו למרחק של 450 ק"מ ולגובה של 100 ק"מ.

הניסויים הללו שביצעה צפון קוריאה מצטרפים לשיגורים נוספים שביצעה במהלך סוף השבוע - של 2 טילים נוספים לטווח קצר. שיגורים אלו אולם לא הפרו את החלטות האו"ם.   

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה לפני כשבוע וחצי כי ממשל ביידן ניסה ליצור קשר עם צפון קוריאה דרך מספר ערוצים אך לא קיבל תגובה מפיונגיאנג. הדיווח הגיע על רקע העובדה שעל פי ההערכות הנשיא ג'ו ביידן צפוי להכריז בשבועות הקרובים על המדיניות שגיבש כלפי צפון קוריאה.