סחרור פוליטי ברשות הפלסטינית: הגשת הרשימות לבחירות ברשות הפלסטינית ננעלת הלילה (בין רביעי לחמישי) בחצות. הבחירות צפויות להתקיים ב-22 במאי – בהנחה כמובן שהן אכן יתקיימו. אבו מאזן מוצא את עצמו, פחות מחודשיים לפני הבחירות, במצב מסוכן, כשהפתח מפולג והוא עלול לאבד את השלטון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כבר כשהצית אבו מאזן את גפרור הבחירות הגיעו ראש השב"כ וראשי המודיעין של מצרים וירדן והזהירו אותו. יו"ר הרשות, מצדו, סירב לקחת צעד אחורה – וכעת פרצה שרפה. מה היא אותה שרפה? הפתח מתפלג ומול רשימת הפח יעמדו כ-30 רשימות בסך הכול, כולל 2 רשימות של פתח, רשימה של חמאס ועוד רבות.

מחמוד עבאס, אבו מאזן, הרשות הפלסטינית (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

הפילוג בפתח פירושו ריצה של מרואן ברגותי – שלפי כל הסקרים הוא האדם הפופולרי ביותר בגדה המערבית ובעזה, אפילו כשהוא יושב בתאו בכלא הדרים. הריצה של ברגותי היא למעשה ריצה של אשתו, יחד עם אחיינו של ערפאת, נאסר אל-קודווה, שהיה פעם שר החוץ הפלסטיני. אל-קודווה הוא אדם מקובל וידוע בתחומי הרשות – והם צפויים לרוץ יחד ברשימה נגד הפתח.

כעת השאלה היא אם אבו מאזן יזרוק את מרואן ברגותי מפתח באותו אופן שהשליך את אל-קודווה עצמו. בנוסף ישנו גם מוחמד דחלאן, מראשי פתח, שבנו ואנשיו כבר נמצאים בעזה. הם רצים שם ברשימה שתקח חלק גדול מקולות הפתח ברצועה. מעבר לזאת רצים גם סלאם פיאד, ראש הממשלה לשעבר, וגם אחרים. גם השמאל הפלסטיני עתיד לרוץ ב-4-3 רשימות.

מרוואן ברגותי (צילום: רויטרס)
מרוואן ברגותי | צילום: רויטרס

המצב כרגע ברור: אם הבחירות ייערכו הפתח יפסיד בהן. ואת הדבר הזה הוא לא יכול להרשות לעצמו. לכן השאלה היא האם, כיצד ומתי יחליט אבו מאזן לדחות את הבחירות. הוא עתיד ככל הנראה לחפש תירוץ כלשהו כדי לא להיכנס ממש אל תוך השרפה הזו, שהוא עצמו הדליק.