נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הצהיר אתמול (שלישי) כי מלאי החיסונים בארצות הברית הולך לגדול כשעד חודש מאי יהיו מספיק מנות חיסון לכל אדם בוגר. ההצהרה של ביידן הגיעה בעקבות שיתוף פעולה ייחודי בין חברת ג'ונסון & ג'ונסון שפיתחה את החיסון, וחברת התרופות המתחרה Merck & Co שתסייע בייצור.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השותפות בין שתי יצרניות התרופות, בנוסף לצעדים שהממשל האמריקני ינקוט כדי לסייע בהפצת החיסונים, תאפשר לג'ונסון & ג'ונסון להאיץ את קצב אספקת החיסונים לכ-100 מיליון מנות בחודש, כך על פי נתוני מחלקת הבריאות ושירותי האנוש של ארה"ב. לשם השוואה, נכון להודעה האחרונה של חברת פייזר, היא צפוייה לייצר בשנה הנוכחית 1.3 מיליארד מנות חיסון.

"אחד הדברים שלמדתי כשנכנסתי לתפקיד היה שג'ונסון & ג'ונסון מפגרים בייצור ובהפצה", אמר הנשיא ביידן. "זה פשוט לא הגיע מהר מספיק. אז הצוות שלי עבד קשה כדי לשפר את ההישג". עוד אמר ביידן כי כעת מפעלי הייצור של החיסונים יעברו למתכונת עבודה של 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. הנשיא ציין כי הוא כעת מקווה שארה"ב תחזור למצבה הרגיל כבר בתקופה המקבילה בשנה הבאה, ואולי אפילו מוקדם יותר.

חיסון לקורונה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
חיסון לקורונה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שיתוף הפעולה בין החברות למעשה יכפיל את קצב ייצור החיסונים שהיה צפוי, זאת בשל העובדה שג'ונסון & ג'ונסון הייתה אמורה לייצר לבדה את החיסון שלה שאושר לאחרונה על ידי ה-FDA. "אנו מצפים כי הסדר הייצור הזה ישפר את כושר ההפצה שלנו כדי שנוכל לספק מעבר למה שהתחייבנו עד כה", נמסר בהודעה רשמית מטעם חברת ג'ונסון & ג'ונסון.

שיתופי פעולה מהסוג הזה הם חיוניים ביותר למאבק במגפת הקורונה בעולם. בעקבות הנגיף, חברות מתחרות החליטו לשתף פעולה, בין היתר ואולי בעיקר בשל תמריצים כלכליים שניתנים להם על ידי הממשלות. כך למשל Merck תקבל מהרשות לפיתוח ומחקר ביו רפואי בארה"ב 270 מיליון דולר במטרה שתוכל להתאים את עצמה למאמצי הייצור של החיסון של ג'ונסון & ג'ונסון.