אחרי שפתחה את שעריה למבקרים מכל העולם, כמה מדינות מאשימות בימים האחרונים את דובאי בהתפשטות נרחבת של הקורונה בשטחן. ההאשמות הללו מצטרפות לחששות שהיו קיימים עוד לפני כן בנוגע ליכולתה של עיר המדינה להתמודד עם התפרצות המגפה המחודשת, כל זאת בזמן שמספר המאומתים שם ממשיך לעלות בקצב מדאיג.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

משרד התקשורת הממשלתי של דובאי הגיב באופן רשמי להאשמות הללו והסביר כי ממלכת השיחים עושה את כל המאמצים כדי להשתלט על המגפה, אולם הגורמים סרבו לענות לשאלות העיתונאים בכל הנוגע למערכת הבריאות המקומית. העיתונאים ניסו להבין באיזה מצב נמצאים כעת בתי החולים במדינה אך קיבלו תשובה כללית: "הסיטואציה הנוכחית נמצאת תחת שליטה ויש לנו את התוכניות שלנו כדי להכיל את העומסים במערכת הבריאות".

לקראת הטיסה המסחרית הראשונה לדובאי (צילום: ישראייר)
גם הישראלים נהרו לדובאי | צילום: ישראייר

בחודש יולי האחרון הסבירה איחוד האמירויות כי המגפה בשטחה נמצאת תחת שליטה כמעט מוחלטת ועל כן הייתה בין המדינות הראשונות שהודיעו על פתיחת שעריה מחדש כיעד עסקי ותיירותי. ואכן, תיירים רבים החלו לנהור לממלכה והחיו מחדש את הסקטורים העסקיים במרכזם אתרי התיירות שהיו סגורים זה זמן רב בשל הסגרים וההנחיות המחמירות.

האירוע המכונן של ההתפרצות הנוכחית היה חגיגות השנה החדשה, כאמור דובאי הייתה אחת המדינות היחידות בעולם שהתירה לחגוג ללא מסיכות, בברים עמוסים באנשים ובמסיבות על יאכטות נוצצות. ב-17 ימים האחרונים, באיחוד ספרו שיאים חדשים של נדבקים כמעט בכל יום, כשבמקביל התורים לבדיקות הקורונה הפכו לארוכים יותר ויותר. מתחילת ההתפרצות העולמית נדבקו בדובאי קרוב ל-300 אלף בני אדם, זאת מתוך 3.3 מיליון תושבים.

מזרקות (צילום: Sorbis)
אתרי התיירות פעלו כרגיל | צילום: Sorbis

ביטול הקו הישיר בין בריטניה לדובאי

גם ישראל הצטרפה לחגיגת הקורונה האמירתית כשב-13 באוגוסט הודיע הנשיא טראמפ על הסכמי אברהם ועל נרמול היחסים בין המדינות. בעקבות ההסכמים, הורשו לראשונה ישראלים לטוס לממלכה ולבקר בעיר שנראתה מזה שנים רק בתמונות מרהיבות. עשרות אלפי ישראלי טסו לדובאי אולם התוצאה לא איחרה לבוא ורבים שבו ארצה כשהם חיוביים לנגיף ובכך תרמו באופן ניכר להתפשטות המחודשת של הווירוס בישראל.

עשרות אלפי הישראלים שטסו לדובאי העמידו שוב בסכנה את הירידה במספר הנדבקים שהייתה בטרם הותר לבקר במדינה. בסך הכל, מנתונים שסיפק הצבא לסוכנות הידיעות, נאמר כי 900 ישראלים נדבקו בקורונה בדובאי, וגרמו לשרשראות הדבקה שהתפשטו לכדי 4,000 נדבקים בסך הכל, זאת מדובאי בלבד, מצב שכאמור נגמר בהחלטה להכניס לבידוד את כל החוזרים מהממלכה.

חגיגות יאכטה בדובאי (צילום: AP)
תיירים בדובאי. מדינות העולם זועמות על הטיפול במגפה | צילום: AP

לישראל הצטרפו מספר מדינות נוספות זמן קצר לאחר מכן. הבריטים למשל החליטו ממש לאחרונה לבטל טיסות ישירות מדובאי לאחר שמספר החוזרים משם שנמצאו חיוביים לנגיף נסק. "צריך למנוע עכשיו נסיעות בין-לאומיות אלא אם הן הכרחיות בלבד", אמר שר הבריאות הבריטי מאט האנקוק לרשת BBC, "אין יותר מסיבות בפריז או סופ"שים בדובאי".

המוטציות שמפחידות את כולם

הדאגה העיקרית של המדינות הללו היא מהתפשטות המוטציות השונות לשטחן ובעיקרן המוטציה הדרום-אפריקנית שלגביה יש נכון להיום הכי מעט מידע. הגורמים הממשלתיים חוששים כי בשל המעבר הפתוח לדובאי והמתירנות הנהנתנית, מדינות העולם יכניסו לשטחן את המוטציות ולאחר מכן זה יוביל לגל תחלואה נוסף שעדיין לא ברור אם יהיה קשה יותר.

נוסעים בשדה התעופה של דובאי (צילום: רויטרס, רויטרס_)
שדה התעופה של דובאי. התחלואה עלתה, התיירים המשיכו לזרום | צילום: רויטרס, רויטרס_

דנמרק למשל גילתה נוסע אחד שחזר מדובאי ונשא את המוטציה הדרום אפריקנית, זאת לאחר שסלבריטאים רבים מהמדינה נשאו לאיחוד האמירויות כדי לחגוג את השנה החדשה במסיבות הראוותניות. בפיליפינים התגלה חולה עם המוטציה הבריטית לאחר שחזר מנסיעת עסקים בדובאי.

בעקבות הלחצים העולמיים וממוצע של 4,000 מאומתים חדשים מדי יום בשבועיים האחרונים, בדובאי החליטו לנקוט לראשונה מספר צעדים בראשם היה פיטוריו ללא הסבר של ראש שירותי הבריאות במדינה. במקביל נאסר לקיים הופעות בבארים והורו למכוני הכושר לרווח את המתקנים. בנוסף, כל האנשים שמגיעים לשדה התעופה בדובאי מחוייבים כעת לבצע בדיקת קורונה לפני ההמראה ממדינתם.