נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע היום (שישי) כי ייעדר מטקס ההשבעה של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן בעוד כשבועיים. על פי הדיווחים, הוא ייסע לבית הנופש שלו בפלורידה יממה לפני הטקס. בחשבון הטוויטר שלו, שנחסם ונפתח לאחר המהומות בגבעת הקפיטול, כתב הנשיא טראמפ: "לכל אלה ששאלו - לא אגיע לטקס ההשבעה ב-20 בינואר". הפעם האחרונה שבה הנשיא האמריקני היוצא סירב להגיע לטקס העברת השלטון התרחשה בשנת 1869, לפני 152 שנה. בניגוד לטראמפ, הנשיאים לשעבר ברק אובמה, ג'ורג' בוש וביל קלינטון מתכננים להגיע לטקס ההשבעה.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתוך כך, בסוכנויות הידיעות בחו"ל מדווחים כי מזכיר המדינה האמריקני דן באפשרות להדיח את טראמפ. גם מי שאחראי לחקור את ההתפרעויות בגבעת הקפיטול לא דחה את האפשרות שהנשיא היוצא יואשם במעורבות במהומות בכך שהסית את תומכיו. במקביל, התפטרו הלילה מהממשל גם שרת החינוך ו-3 יועצים במועצה לביטחון לאומי.

יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי שוחחה עם הרמטכ"ל האמריקני בנוגע לחסימת הגישה בפני הנשיא טראמפ לקודים של הנשק הגרעיני. דובר הצבא האמריקני אישר שהייתה שיחה בין השניים והרמטכ"ל ענה לשאלותיה של פלוסי. לאחר השיחה, פלוסי אמרה לחברי קונגרס דמוקרטים שקיבלה ערבויות לכך שיש אמצעי ביטחון למקרה שבו טראמפ ירצה להשתמש בנשק גרעיני.

הלילה גינה טראמפ את המהומות שאירעו בקפיטול ואף הכיר בהפסדו והבטיח שידאג להעברת שלטון באופן מסודר. "אלו שהשתתפו בפעולות האלימות אמש בגבעת הקפיטול לא מייצגים את המדינה שלנו", אמר, "הם ישלמו על כך. הקונגרס אישר את התוצאות וממשל חדש יקום ב-20 בינואר. כעת, המיקוד שלי מוקדש להבטחת מעבר חלק ומסודר בין הממשלים". 

"אמריקה היא אומה של חוק וסדר – והיא חייבת להישאר כזו", הכריז הנשיא הלילה מול המצלמות, "אלו שפלשו לקפיטול הכתימו את מושבה של הדמוקרטיה האמריקנית. אתם לא מייצגים את המדינה שלנו. אלו שהפרו את החוק – אתם תשלמו".

"רק סיימנו בחירות מתוחות מאוד", הוסיף טראמפ. "האמוציות גבוהות, אבל עכשיו מוכרחים להרגיע את הרוחות". עם זאת, הנשיא הוסיף לרמוז שהבחירות נגנבו. בהמשך אמר: "ממשל חדש יושבע בהמשך החודש. אני מממוקד כעת בלהבטיח את העברת השלטון בצורה חלקה".

הנשיא הנבחר ביידן תיאר את האירועים האלימים בוושינגטון כ"אחד הימים האפלים בתולדות אומתנו" וכ"התקפה, תרתי משמע, על מצודת החירות". לדבריו, "זו לא הייתה מחלוקת, זה לא היה אי סדר, זה היה תוהו ובוהו", ובהמשך דבריו כינה את המפגינים "טרוריסטים". 

ג'ו ביידן (צילום: רויטרס, שי פרנקו, רויטרס)
הנשיא הנבחר ביידן | צילום: רויטרס, שי פרנקו, רויטרס