אמנו הקדמונית – את נראית אחרת: אחת מנקודות הציון ההיסטוריות בחקר האבולוציה התרחשה לפני 47 שנים. אז קבוצת ארכיאולוגים שהגיעו לאתיופיה גילו שלד נקבה בן 3.2 מיליון שנים. בעת שהבינו החוקרים מה הם מצאו, התנגן השיר המפורסם של הביטלס – lucy in the sky with diamonds – ומכאן היא נקראת לוסי. בשחזור חדש שנעשה עכשיו היא נראית אחרת לגמרי והחוקרים טוענים שהסיבה היא "גזענות ושנאת נשים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

האוסטרלופיתקוס אפרנסיס שהוא בן מינה של לוסי נחשב לאחד היצורים הקדמונים שהולך על שתיים. הוא היה מעין הכלאה בין אדם לקוף שהולך זקוף. ולמרות כל מה שיודעים על לוסי ובני מינה, בכל מוזיאון טבע בעולם המודל של לוסי נראה שונה. היא חיה לפני מיליוני שנים באתיופיה ועצמותיה נמצאו בשנת 1974, בדיוק 50 שנים קודם לכן, נמצאה בדרום אפריקה גולגולת של ילד שמת לפני 2.5 מיליון שנים, השם שניתן לו היה מטאונג.

לוסי ומטאונג (איור: גבריאל וינאס)
השחזור החדש של לוסי ושל הילד מטאונג | איור: גבריאל וינאס

צוות חוקרים חדש שחזר את לוסי ואת הילד מטאונג שאף הוא שייך למין אוסטרלופיתקוס אפארנסיס. המודלים שלהם נעשו מיצירת סיליקון ואת צבע העור והשיער הכינו באופן ידני. המדענים שביססו את השחזורים טוענים כי הניסיונות הקודמים לשחזר את לוסי היו נגועים בסטראוטיפים של שוביניסטיות וגזענות.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Gabriel Vinas (@gabrielvinasart)

"רבים מהשחזורים הקודמים של לוסי הושפעו ממה שנחשב פרימיטיבי וברברי", אמר ד"ר ריאן קמפבל. "נדהמתי כשהשוויתי את השחזור של לוסי לזה שמוצג בקנטקי. ההטיות קשורות למה שנחשב למתורבת ולמה שנחשב ללא מתורבת".

המומחים הסבירו שההבדל בין צבע העור של לוסי ומטאונג שונה וכי הילד בהיר הרבה יותר. הסיבות לכך על פי החוקרים היא שהילד חי באזור קו המשווה. על פי החוקרים, צבע העור שלו שוחזר כדי שיידמה לאדם המודרני שחי בדרום אפריקה.