חידוש הסכם הגרעין יתקע? אירן דחתה הצעה למשא ומתן ישיר עם ארה"ב והאיחוד האירופי בנושא הסכם הגרעין - כך עולה מדיווח שפורסם הערב (ראשון) ב"וול סטריט ג'ורנל". דובר משרד החוץ הגיב לדיווח הזה והודיע: על ארה"ב להסיר תחילה את הסנקציות לפני שנחזור להסכם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפני כעשרה ימים התקיימה שיחה בין שרי החוץ של ארה"ב, בריטניה גרמניה וצרפת, שבסופה הודיע ממשל ביידן כי יסכים לחזור למשא ומתן ישיר מול אירן על נושא הגרעין - לצד כל החברות להסכם שנחתם ב-2015. בנוסף, הממשל האמריקני אמר שהוא מוכן שלא להטיל סנקציות, שהוטלו על אירן בתקופת כהונתו של הנשיא טראמפ.

חמינאי: "נסטור בפניו של טראמפ" (צילום: AP, חדשות)
חמינאי | צילום: AP, חדשות

לפי הדיווח הערב, בטהרן החליטו לדחות את ההזמנה. לא ברור איך יגיב כעת ממשל ביידן להודעה, שמגיע על רקע ביקורו של יושב ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית באירן בשבוע שעבר. מהביקור הוא שב עם הסכם חלקי, להארכה מצומצמת של הפיקוח על מתקני הגרעין - זאת כמובן על רקע התקיפה בסוף השבוע בגבול סוריה- עירק נגד מיליציות פרו-אירניות, שמסתמנת כהתגרות של אירן להעלאת המתיחות באזור.

העיתון האירני "כיהאן", שנחשב למקורב למנהיג העליון ח'מינאי כתב הבוקר בעקבות האירוע בסוף השבוע, כי "תקיפת הספינה הישראלית במפרץ עמאן בוצעה על ידי כוחות נאמנים לאירן בתגובה לתקיפה בימים האחרונים".