התנגשות נוספת ביחסים בין ארצות הברית לאירן: משמרות המהפכה האירניים חשפו היום (שישי) בסיס טילים הנמצא מתחת לפני הקרקע בחופי המפרץ כשבתיעוד שפורסם על ידי התקשורת באירן נראה מפקד משמרות המהפכה, הגנרל חוסיין סלאמי, מסתובב במנהרה תת קרקעית המכילה טילים ארוכי טווח ומשגרי טילים. במקביל, מאוחר יותר דווח בסעודיה על תרגיל משותף שקיימו היום עם כוחות האוויר האמריקניים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הבסיס הוא אחד מכמה המאכלסים את הטילים האסטרטגיים של חיל הים", אמר הגנרל סלאמי לתקשורת הרשמית במדינה. "בשנה שעברה משמרות המהפכה אמרו כי אירן הקימה 'ערי טילים' תת קרקעיות לאורך המפרץ והתריעה מפני סיוט לאויבי אירן. הטילים בעלי טווח של מאות קילומטרים, מדויקים והרסניים. יש להם יכולת לגבור על ציוד הלחימה האלקטרוני של האויב", הדגיש. המיקום המדויק של הבסיס שנחשף לראשונה לא פורסם.

הטילים בבסיס התת קרקעי (צילום: CNN)
צילום: CNN

סוכנות הידיעות הרשמית בסעודיה דיווחה כי חיל האוויר הסעודי חבר לחיל האוויר האמריקני לתרגיל משותף, שכלל מפציצים מדגם ומטוסי קרב אמריקניים מדגם F-16. על פי הדיווח, בתמרון השתתפו גם מטוסי קרב מתקדמים השייכים לחיל האוויר הסעודי.

בדומה לאירן, גם בסעודיה בחרו שלא לפרט על המיקום בו נערך התרגיל - והגדירו את מטרת התמרון ככזה הנועד "לשמר את שיתוף הפעולה בין שני החילות ולשמור על ביטחון האזור ועל היציבות בו".

התמרון המשותף של חיל האוויר הסעודי והאמריקני
התמרון המשותף של חיל האוויר הסעודי והאמריקאי
התמרון המשותף של חיל האוויר הסעודי והאמריקני
התמרון המשותף של חיל האוויר הסעודי והאמריקני

ביום שני האחרון, הודיעה אירן כי החלה להאיץ את העשרת האורניום שברשותה לקצב עד 20% במפעל מחתרתי. על המהלך שמהווה הפרה משמעותית ביותר של הסכם הגרעין עד כה - הצהירה אירן בשבוע שעבר, לנוכח המתיחות המוגברת עם ארה"ב וברקע ימי כהונתו האחרונים של דונלד טראמפ כנשיא ארה"ב. דובר ממשלת אירן עלי רביעי, אישר כי נשיא אירן רוחאני הוא שנתן את האור הירוק להוצאתו של המהלך לפועל.

בריאיון של נשיא ארה"ב הנבחר, ג'ו ביידן, לניו יורק טיימס בחודש שעבר, אמר כי אם טהרן תשוב לקיים את מחויבויותיה - ארה"ב תחזור להסכם. עוד הדגיש כי זה יהווה בסיס להארכת תוקף ההגבלות ויכלול גם את תכנית הטילים והמעורבות האזורית שלה. "הדבר האחרון שאנחנו צריכים בחלק הזה של העולם הוא מרוץ חימוש גרעיני. נתייעץ עם בעלות בריתנו ושותפותינו וניכנס למשא ומתן".