מקרה מזעזע אירע אתמול (רביעי) בעיר נאפולי שבאיטליה, כאשר ילד בן 11 קפץ אל מותו במה שנחשד כחלק ממשחק רשת אפל בשם ג'ונתן גלינדו. המקרה הקשה הזה מצטרף לאירועים דומים ברחבי העולם כתוצאה ממשחקי רשת שמאתגרים את הילדים שמשחקים בהם להתאבד. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המשטרה בנאפולי ביצעה חיפוש בטלפון הנייד והטאבלט של בן ה-11 ששמו לא פורסם, והכיוון המרכזי בחקירה הוא שהילד השתכנע להתאבד במסגרת משחק רשת. החוקרים מצאו תחילה את ההודעה שהילד שלח להוריו רגעים לפני שהתאבד: "אמא, אבא, אני אוהב אתכם אבל אין לי עוד זמן. יש לפני אדם עם קפוצ'ון". המשפט שבן ה-11 כתב מהווה חלק מתופעה שאפשר למצוא ברשת - "זו מערבולת שסוחפת צעירים וגם ילדים קטנים לאתגרים בעלי סיכון גבוה מאוד", טוענים במשטרת נאפולי.

רפאלה פלקונה שעומד בראש החקירה ומתמחה בקטינים מתאר את הילד כמבריק ומעורב חברתית, ולטענתו הוא לא הראה סימני מצוקה או בעיות יוצאות דופן. מדובר בבן למשפחה מוכרת ומעורבת מאוד בחברה האיטלקית - נפוליטנית. בעיתונות המקומית נכתב שהמשפחה השבורה ממתינה לתוצאות החקירה.

במסגרת משחק הרשת, שככל הנראה גרם למותו של הילד, ישנו "האיש בשחור" שלעיתים מתואר גם בשם ג'ונתן גלינדו. מדובר ביצור עם גוף אדם ופניו של הדמות המאוירת של וולט דיסני, גופי, כשלראשו קפוצ'ון שחור. אותה דמות יוצרת קשר עם ילדים ברשתות החברתיות - מאתגרת ומפחידה אותם. 

אתר הרשת לוויתן כחול חזר לישראל
אתר הרשת לוויתן כחול חזר לישראל

ראשית, קופצת ההודעה "רוצה לשחק?", מי שמשיב בחיוב "נשאב" למשחק, כך על פי העיתון "לה רפובליקה". העיתון מדווח שמהתיאורים של מי שמשחק במשחק - ישנם אנשים שגם מגיעים פיזית לפקח עליהם. מדובר בתופעה שעליה דווח כבר בחודש יולי האחרון, אך המשטרה עדיין לא הצליחה לפענח מי מתחבא מאחורי אותו ג'ונתן גלינדו. 

משחק דומה, שהביא אף הוא למותם של מאות ילדים, בעיקר ברוסיה, הוא "הלווייתן הכחול". במסגרת המשחק ניתנות לילד שורת משימות בדרגת קושי עולה במשך 50 ימים כשהאתגר האחרון הוא התאבדות. מאז 2016 תופעה זו החלה לעלות לדיון בתקשורת העולמית וברשתות החברתיות. אב מרוסיה בשם סרגיי פסטוב שבנו שם קץ לחייו חקר את הנושא. לטענתו, הילדים חשופים ברשת לאותם המשחקים ללא שום פיקוח, והוא הוסיף כי קיימים גורמים זרים שאף מעודדים את התופעה.

אורנה היילינגר, מנהלת 'נטיקה' מבית איגוד האינטרנט הישראלי מסרה בעקבות הפרסום: "אתגרי רשת הם לצערי חלק בלתי נפרד מהווי הגולשים הצעירים אך לא רק. ג'ונתן גלינדו או בגלגוליו הקודמים מומו והלוויתן הכחול - הוא עוד אחד מאותם אתגרים. ממחקרים ופעילות משטרתית עולה כי מאחורי האתגרים הללו עומדים ילדים ובני נוער שמטרילים צעירים אחרים שנופלים בפח. ההמלצה שלנו להורים - דברו עם הילדים שלכם, ספרו שישנם אנשים שמנסים לנצל את תמימותם, להפחידם ולגרום להם לעשות דברים מסוכנים. אמרו לילדים שאין כל אמת באיומים ובהפחדות. תנו מקום של כבוד לפחד של הילד בצד פתרון כמו - אם משהו מפחיד אותך, דבר איתי או עם מבוגר אחר מיד".

הקו החם של איגוד האינטרנט פועל 24/7 למען כל מי שנפגע ברשת: 054-8858911