התחלואה באירופה נוסקת, הממשלות מחזירות את ההגבלות והאזרחים זועמים: נשיא צרפת עמנואל מקרון שוקל להטיל סגר מלא על המדינה, בעקבות העובדה שהעוצר הלילי שעליו הוכרז לא מזמן לא מוריד את רמת התחלואה, כך מדווח אמש (שלישי) בצרפת. דובר ממשלת צרפת אמר כי היום תתקבל ההחלטה ומקרון יישא דברים ויכריז עליה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

דובר הממשלה אמר כי מטרת ההגבלות החדשות, שכאמור עלולות להיות גם סגר מלא, היא לאפשר מרווח ביטחון לבתי החולים כדי לא להגיע למראות קשים של חולים שצובאים את מיטות האשפוז.  

בתוך כך, אלפים יצאו להפגין באיטליה בעקבות החלטות הממשלה בליל שלשום להטיל עוצר לילי ברחבי המדינה, עימותים אלימים פרצו בין מפגינים לבין המשטרה המקומית וחנויות יוקרה נבזזו. גם במדינות אחרות הודיעו על הגבלות נוספות, מעוצר ועד חובת עטיית מסיכות.

בטורין שבאיטליה עשרות נפצעו בעימותים: על פי המשטרה המפגינים הציתו באש פחים ובזזו חנויות יוקרה, ביניהן של גוצ'י ושל לואי ויטון מעצבי העל.  עשרות בני אדם נפצעו ביניהם שלושה שוטרים.

מהומות באיטלי (צילום: רויטרס)
מהומות באיטליה הלילה | צילום: רויטרס
מהומות באיטלי (צילום: רויטרס)
עימותים באיטליה הלילה | צילום: רויטרס

במילאנו המשטרה השתמשה בגז מדמיע כדי להשתלט על המוני המפגינים. בתמונות שהתפרסמו ממילאנו ברשתות החברתיות נראו מפגינים צועדים בזעם ברחובות ומעיפים את מחסומי המשטרה במדרגות הרכבת התחתית. המשטרה המקומית עצרה 28 בני אדם במהלך ההפגנות, 18 בלבד מתוכם היו איטלקיים.

מהומות באיטלי (צילום: רויטרס)
עימותים באיטליה הלילה | צילום: רויטרס

ההפגנות באיטליה החלו לאחר שהממשלה האיטלקית החליטה להטיל עוצר מהשעה 18:00 בערב. בנוסף הוחלט לסגור את הברים, המסעדות, חדרי הכושר, בתי הקולנוע ובריכות השחייה. באזורים מסוימים, כמו במילאנו ובטורין, הטילו הגבלות נוספות על התושבים.

מהומות באיטלי (צילום: רויטרס)
מהומות באיטליה הלילה | צילום: רויטרס
מהומות באיטלי (צילום: רויטרס)
מהומות באיטליה הלילה | צילום: רויטרס

גם ספרד הכריזה שלשום על מצב חירום לאומי והטילה עוצר לילי בצל העלייה בתחלואה במדינה. בפריז הוטל עוצר לילי כבר בשבוע שעבר, ובינתיים מספר החולים בצרפת הגיע לשיא – 52,010 חולים חדשים אותרו ביום ראשון.

בגרמניה מספר מקרי הקורונה עולה בצורה אקספוננציאלית, ובמדינה צופים לראות 20 אלף מקרים חדשים מידי יום עד סוף השבוע. לאחרונה הכריזה הממשלה הגרמנית על מגבלות חדשות בניסיון להתמודד עם הגל השני, ביניהן הגבלת האירועים הציבוריים וההתכנסויות וחובת חבישת מסיכה ברחובות עמוסים.

בצ'כיה אמר אתמול ראש הממשלה: "אנחנו ניצבים בפני קטסטרופה וזקוקים לנס כדי להתמודד עם הקורונה". צ'כיה היא אחת המדינות עם התחלואה הגבוהה בעולם ביחד לגודל האוכלוסייה. מספר המתים הממוצע ביום עלה מ-14 ל-150 בני אדם. 

מהומות באיטלי (צילום: רויטרס)
חנויות יוקרה נבזזו במהומות באיטליה | צילום: רויטרס

בלגיה נמצאת אף היא על סיפו של אסון בריאותי. המדינה סופרת כ-13 אלף מקרי קורונה חדשים מידי יום, מספר גבוה במיוחד ביחס לגודל האוכלוסייה (11.5 מיליון תושבים). בלגיה היא המדינה השנייה באירופה בחומרת התפרצות הגל השני, אחרי צ'כיה. ממשלת בלגיה הזהירה אמש את התושבים כי אם משהו לא ישתנה בתי החולים יגיעו לשימוש מלא ביחידות הטיפול הנמרץ במדינה בתוך 15 ימים.

גם ברוסיה ובופרטוגל הכריזו על חובה לעטות מסיכות. ברוסיה הוחלט שמסיכות יהיו הכרחיות במעליות, במרחבים ציבוריים, בתחבורה ציבורית ובחניונים. ההחלטה התקבלה בצל העלייה המתמשכת במספר מקרי הקורונה במדינה.

בפורטוגל הכריזו על חובה לעטות מסיכה במרחבים ציבוריים, גם אם הם באוויר הפתוח. על פי החוק החדש כל האזרחים הפורטוגלים, מגיל 10, מחוייבים לכסות את פניהם והקנס על אי ציות לחוק יהיה 500 יורו.  

אלעד שמחיוף השתתף בהכנת הכתבה