עכשיו זה סופי: העימות הנשיאותי שהיה אמור להתקיים באופן מקוון בשבוע הקרוב - בוטל. כך הודיעה הלילה (בין שישי לשבת) הוועדה האחראית על העימותים הנשיאותיים. בחמישי הוכרז כי העימות בין טראמפ לביידן יתבצע באופן מקוון בשל הידבקות הנשיא טראמפ בקורונה אך הוא סירב בטענה שהוא כבר מרגיש טוב, וכעת כבר מצהיר: "חופשי מתרופות נגד קורונה". העימות הבא - ב-22 באוקטובר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

משמעות הביטול הוא שהעימות שנקבע להיות השלישי בין השניים, בנאשוויל ב-22 באוקטובר, ככל הנראה יפגיש את שני המועמדים לנשיאות בפעם האחרונה. "כעת נראה כי לא יתקיים עימות ב-15 באוקטובר, והוועדה תפנה את תשומת ליבה להכנות לעימות הנשיאותי האחרון, שתוכנן ל-22 באוקטובר", נכתב בהודעת הוועדה.

נשיא ארה"ב טראמפ והמתמודד הדמוקרטי לנשיאות ביידן (צילום: רויטרס_)
מהעימות הראשון בין השניים | צילום: רויטרס_

בראיונו המצולם הראשון מאז שנדבק בקורונה, הנשיא טראמפ אמר לפוקס ניוז: "הפסקתי לקחת תרופות נגד הקורונה כבר לפני 8 שעות". לגבי העימות שבוטל בינו לבין ביידן, הציע טראמפ: לקיים את העימות בכל זאת, אך באוויר הפתוח. מוקדם יותר, הודיע הנשיא שיקיים היום אירוע פומבי וינאם ממרפסת טרומן שבבית הלבן. ביום שני, הוא אף ייצא מגבולות וושינגטון לראשונה מאז ששוחרר מבית החולים ועוד לפני שידוע אם החלים מקורונה בכלל, ויערוך עצרת בחירות במיאמי שבפלורידה.

בוועדה, בגיבוי יועצי הבריאות שלהם, הודיעו בחמישי בבוקר כי מכיוון שטראמפ אובחן כחיובי לנגיף הקורונה - העימות שתוכנן להתקיים במיאמי יתבצע באופן וירטואלי. טראמפ דחה במהירות את התוכנית הזו ואמר שלא יתייצב לעימות מקוון. "הוועדה שינתה את הפורמט וזה לא מקובל עלינו, זה מגוחך. אני מרגיש ממש טוב", אמר הנשיא.

טראמפ יוצא מדלתות בית החולים (צילום: reuters)
צילום: reuters

בתגובה לביטולו של טראמפ, הדוברת של ביידן אמרה שבמטה שלהם מסכימים לעימות מקוון, אך מכיוון שהנשיא החליט שלא ישתתף, הם יתאמו עבור ביידן אירוע אחר שבו ישיב לשאלות מהקהל. אופי העימות שתוכנן היה צריך להיות בסגנון של השבה לשאלות של הציבור האמריקני ובקמפיין של המועמד הדמוקרטי השתמשו בכך כדי לתקוף את טראמפ על סירובו: "זה מביש שדונלד טראמפ התחמק מהעימות היחיד שבו המצביעים מקבלים את הזכות לשאול את השאלות - אבל זה לא מפתיע".

בקמפיין של טראמפ, בתגובה לנסיגה של המועמד שלהם מהשתתפות בעימות, פרסמו בחמישי הצהרות שתקפו את הוועדה האחראית על העימותים, ניסו לדחוף את ביידן להסכים להשתתף בעימות שיתקיים פנים מול פנים בלבד ואף ניסו לדחות בשבוע את העימות במיאמי ל-22 באוקטובר ואת העימות שלאחריו ל-29 בחודש, ימים ספורים לפני תאריך הבחירות - 3 בנובמבר.

ג'ו ביידן (צילום: רויטרס, רויטרס_)
המומעד הדמוקרטי לנשיאות, ג'ו ביידן | צילום: רויטרס, רויטרס_

אולם, הקמפיין של ביידן דחה את הצעתם, כאשר דוברת הקמפיין קייט בדינגפילד אמרה בתגובה: "דונלד טראמפ לא קובע את לוח העימותים; ועדת העימותים עושה זאת". כעת מדווח שגם בקמפיין של טראמפ מנסים ליזום אירוע שבו ישיב לשאלות המצביעים. כך ייצא מצב, שבמקום לבצע את האירוע אחד מול השני, שני המועמדים יבצעו זאת בנפרד. דובר הקמפיין של טראמפ אף אמר כי הנשיא יהיה מוכן להשתתף בעימות מול ביידן ללא מעורבות הוועדה.

ביטול העימות הקרוב מהווה הפסד פוליטי עבור טראמפ, שנמצא בפיגור מאחורי ביידן בכל הסקרים שמקיפים את כל ארה"ב. הביטול מונע מהנשיא פלטפורמה שהוא זקוק לה כדי למשוך מצביעים בזמן שביידן מתקדם בבטחה לעבר הנשיאות, כך לפי הסקרים לפחות. העימות הראשון בין השניים, נצפה על ידי יותר מ-73 מיליון בני אדם.